Uspostava kontrole

TikTok pod sve većim pritiskom u Washingtonu

Autor: Biznis.ba
TikTok pod sve većim pritiskom u Washingtonu
Foto: Ilustracija/Unsplash

Zakonodavci su u utorak predstavili prijedlog zakona u Kongresu koji zahtijeva da se kineski ByteDance odrekne TikToka kako bi se izbjegla zabrana video aplikacije u SAD-u. Predstavnici Mike Gallagher, R-Wis., i Raja Krishnamoorthi, D-Ill., predstavili su zakon, nazvan Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija koje kontrolišu strani neprijatelji. U zakonu se navodi da TikTok kontroliše strani protivnik i da predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a.

"Ovo je moja poruka TikToku: raskinite s Kineskom komunističkom partijom ili izgubite pristup svojim američkim korisnicima", rekao je Gallagher, predsjednik odabranog odbora Zastupničkog doma Kineske komunističke partije, u priopćenju za javnost kojim je najavio prijedlog zakona. Krishnamoorthi je rangirani član odbora.

Ako zakon bude usvojen, ByteDance bi imao oko pet mjeseci da se oslobodi TikToka, dok bi web-hosting tvrtke i trgovine aplikacijama poput onih u vlasništvu Applea i Googlea bile prisiljene prestati podržavati aplikaciju i druge povezane s ByteDanceo, prenosi Poslovni.dnevnik.

"Ovaj zakon je direktna zabrana TikToka, bez obzira koliko ga autori pokušavali prikriti", rekao je glasnogovornik TikToka u izjavi. "Ovaj zakon pogazit će prava 170 miliona Amerikanaca iz Prvog amandmana i lišiti 5 miliona malih poduzeća platforme na koju se oslanjaju za rast i otvaranje radnih mjesta."

Predloženi zakon označava posljednju akciju u višegodišnjem nastojanju u Washingtonu, D.C., da se uhvati u koštac s TikTokom i njegovim navodnim vezama s Komunističkom partijom Kine, što je izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew negirao na saslušanjima u Senatu.

Predsjednik Joe Biden potpisao je 2022. godine zakon kojim se spriječava pristup i korištenje TikToka na uređajima u vlasništvu vlade, a druge su države donijele slične zabrane TikTok aplikacija koje se odnose na državu.

Prije toga, Donald Trump, Bidenov prethodnik u Bijeloj kući, tvrdio je da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti jer prikuplja podatke američkih korisnika kojima bi potom mogla pristupiti kineska vlada. Sredinom 2020. Odbor za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama objavio je odluku da se ByteDance mora osloboditi svoje imovine u SAD-u u roku od 90 dana.

Čini se da su raniji pokušaji zabrane TikToka u SAD-u zastali, ostavljajući neke države poput Montane da pokušaju nametnuti vlastite zabrane. U novembru je savezni sudac Montane blokirao državni zakon rekavši da Montana nije pokazala kako bi to bilo "pravno dopušteno". Montana se sada žali na odluku suca.

U februaru je Bidenova kampanja za reizbor otvorila službeni račun na TikToku, što je Gallagher kritizirao.

"To je neprihvatljivo", rekao je Gallagher u intervjuu za medije u to vrijeme. "Pozivam predsjednikove, znate, odrasle zaposlenike TikTok generacije Z da preokrenu kurs u interesu nacionalne sigurnosti."

Istraživački centar Pew objavio je istraživanje u decembru koje pokazuje da podrška američkoj vladi zabrane TikToka opada. Istraživanje je pokazalo da 38% odraslih Amerikanaca podržava zabranu TikToka od novembra u poređenju s 50% u martu.