Ripač kao naselje nudi kombinaciju historije, prirode i kulturne baštine, što ga čini zanimljivom destinacijom za turiste koji žele istražiti ovaj dio Bosne i Hercegovine.
Uprkos tome, ni ovo bihaćko naselje nije bilo pošteđeno negativnog trenda migracija lokalnog stanovništva. Dosta mještana je napustilo domovinu i danas žive i rade u zemljama Evropske unije.
Bihaćko naselje Ripač je smješteno na ulazu u Bihać. Njegova historija seže unatrag mnogo stoljeća. Ovdje su pronađeni arheološki nalazi koji svjedoče o prisutnosti ljudi još u doba Rimskog carstva. Tokom srednjeg vijeka, Ripač je bio pod vlašću različitih vladara, kao što su bosanski kraljevi i osmanski sultani. Utjecaji ovih kultura ostavili su trag na arhitekturi i kulturnom nasljeđu naselja.
Jedna od znamenitosti Ripča je stara džamija koja datira iz osmanlijskog perioda. Džamija je za vrijeme Drugog svjetskog rata 1942. godine zapaljena od strane jednog lokalnog pravoslavca koji je priznao svoj čin. Džematlije Ripča uzeli su sebi u obavezu da obnove ovaj historijski spomenik i vrate mu značaj i ulogu kakvu je nekad imala.
- Ideju za pokretanje inicijative obnove džamije na velikoj Otoci, u samoj historijskoj jezgri Ripča, pokrenuo je Mehmed Dupanović prije 15 godina. Akcija čišćenja temelja džamije počela je u pandemiji koronavirusa. Građani su se odazvali akciji, očistili smo ostatke nekadašnje džamije, a Grad Bihać je pomogao sa određenim sredstvima da se krene u projekat obnove, također i Vlada Unsko-sanskog kantona. Nakon toga su sredstva polako pristizala u vidu donacija - kaže predsjednik Mjesne zajednice Ripač Adil Mušeta.
Džamija je svečano otvorena početkom augusta ove godine.
Ripač je također poznat po svojoj prirodi. Smješten u blizini rijeke Une, ovaj kraj privlači turiste svojim prekrasnim pejzažima, šumama i vodenim tokovima. Rijeka Una je idealno mjesto za aktivnosti kao što su rafting, kanuing i ribolov. Tu su i nacionalni parkovi Una i Plitvička jezera u blizini, koji su poznati po svojim prirodnim ljepotama.
Turizam je bitan za Ripač, s više mogućnosti za smještaj, od hotela do privatnih apartmana. Turisti mogu istraživati prirodu, biciklirati duž brojnih staza, uživati u sportskim aktivnostima na rijeci Uni ili posjetiti obližnje nacionalne parkove.
- Ripač se većim dijelom naslanja na rijeku Unu i samim tim smo postali turistička destinacija. Prije rata Lohovo, Račić i Praščijak su bila naselja u kojima se živjelo. Danas su to turistička područja i zone gdje borave turisti. Što se tiče posjeta, nakon pandemije koronavirusa one su ponovo u porastu i možemo slobodno kazati da je ova sezona zadovoljavajuća - podvlači Mušeta.
Navodi, međutim, da se kao i u ostalim mjesnim zajednicama, u Ripču desio egzodus stanovništva.
- U zadnje vrijeme došlo je do blagog pada odlazaka stanovništva, tako da u ovoj godini još nisam čuo da je neko otišao odavde. Nemamo tačne informacije i evidenciju o tome koliko je mještana otišlo iz naselja, ali se to osjeti po padu broja učenika u školi. Imamo dvadesetak srpskih porodica u Lohovu, a mjesna zajednica broji oko 400 domaćinstava i 2.160 stanovnika - kaže Mušeta.
(Biznis.ba / FENA)