BiH

Košarac: Razgovarati o povećanju kvota i izvozu još nekih roba u EU

Autor: Biznis.ba
Košarac: Razgovarati o povećanju kvota i izvozu još nekih roba u EU

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac smatra da postoji potreba za pregovorima sa Evropskom komisijom radi povećanja kvota za izvoz ribe iz BiH u zemlje EU.

Kaže da BiH izvozi oko 500 tona tih proizvoda, što nije dovoljno.

- O tome ćemo pregovarati sa Evropskom komisijom - najavio je Košarac i dodao da će inicirati pregovare i o izvozu druge robe iz BiH.

Dodao je i da je najbolji oblik zaštite domaće proizvodnje to da BiH potpiše međunarodne ugovore i time omogući plasman svojih proizvoda na neka nova tržišta.

Stoga se, ističe, radi i na potpisivanju ugovora sa Rusijom, što bi omogućilo bolje vanjskotrgovinsko poslovanje domaćih kompanija koje se bave preradom ribe, ali i drugog mesa.

-Učinit ćemo sve da naši proizvođači mogu da svoju robu plasiraju u EU, CFFTA i na neka druga tržišta poput Kine, Rusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i slično, sa kojima postignemo međunarodne ugovore – rekao je bh. ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Napomenuo je i da domaći proizvodi, koji se izvoze, treba da budu usklađivani sa međunarodnim i drugim standardima.

Košarac je, nakon što je danas posjetio banjalučko preduzeće "Tropik ribarstvo – ribnjak Janj", istakao da je ta firma prepoznatljiva na domaćem i inostranom tržištu, jer oko 70 posto ukupne proizvodnje ribe u BiH izvozi u zemlje EU i na tržište CEFTA-e.

Razgovarano je, naveo je, kako taj posao unaprijediti, s obziromna to da postoje mogućnosti daljeg proširenja kapaciteta „Tropik ribarstva“.

Direktor firme "Tropik ribarstvo - ribnjak Janj" Zoran Tepić je potvrdio da svu proizvedenu robu i u ovim teškim vremenima, usljed pojave virusa korona, izvoze na inostrana tržišta.

Zbog koronavirusa u aprilu su, navodi, imali najveće gubitke, odnosno 70 posto manje prihoda u odnosu na isti mjesec 2019.

Ministar Košarac će danas posjetiti i mesnu industriju "Tulumović" u Laktašima.

Biznis.ba / FENA