Ministar Lakić: Južna interkonekcija će povećati sigurnost snabdijevanja potrošača
Južna interkonekcija, imovinsko-pravna pitanja Naftnih terminala Ploče, te iskustva Hrvatske po pitanju geotermalne energije neke su od tema razgovora tokom posjete federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića Ministarstvu gospodarstva, Ministarstvu, mora, prometa i infrastrukture, te Agenciji za ugljikovide Republike Hrvatske.
Osim toga razgovarali su o ključnim temama bilateralne saradnje kada je u pitanju energetska sigurnost, trgovinski odnosi i zajednička ulaganja.
Realizacija projekta gasovoda Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska će povećati sigurnost snabdijevanja potrošača, ali i omogućiti gasifikacija južnog dijela Bosne i Hercegovine, odnosno gradova i općina u kojima ovaj energent do sada nije bio dostupan, kazao je ministar Lakić nakon sastanka s ministrom gospodarstva Hrvatske Antom Šušnjarom.
Sastanku su prisustvovali i savjetnik ministra Fadil Nadarević, članovi Uprave BH Gasa, Edis Baković i Dževad Bečirević, te Jasmin Salkić, savjetnik za projekt Južne interkonekcije u BH Gasu.
Tim povodom ministar Lakić je kazao da je ovaj sastanak potvrda nedvojbene opredjeljenosti vlada Federacije BiH i Republike Hrvatske u kontekstu jačanja saradnje na području energetike.
- S ministrom Šušnjarom razmotrili smo otvorena pitanja u vezi s realizacijom projekta i dali smo podršku predstavnicima operatora transportnih sistema da u što skorijem roku organizuju radni sastanak na kojem će definisati i usaglasiti dinamiku operativnih aktivnosti u kontekstu ubrzanja realizacije projekta - rekao je Lakić.
Ministar se tokom boravka u Zagrebu susreo i sa državnim tajnikom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Josipom Bilaverom i razgovarao o rješavanju imovinsko - pravnih pitanja Naftnih Terminala Ploče kao povezanog društva Operatera Terminali Federacije. Sastanku su prisustvovali i v.d. predsjednik Uprave OTF-a Damir Kreso, v.d. član Uprave Igor Planinić, kao i ravnatelj Lučke uprave Ploče Tomislav Batur.
- Ovo pitanje je otvoreno još od početka devedesetih godina i nikada nije dovedeno do kraja. Vlada Federacije će, zajedno sa novom upravom Terminala Federacije istrajato na rješenju ovog pitanja kako bi se omogućio nesmetan rad Naftnih Terminala Ploče i zadržala stabilnost naftnog snabdijevanja Federacije BiH ali i Bosne i Hercegovine - rekao je ministar Lakić.
Na temu geotermalne energije, njenih mogućnosti, iskustva Hrvatske, te ostvarivanja saradnje u ovom području razgovarano je i na sastanku sa predjsednikom Uprave Agencije za Ugljikovide Marijanom Krpanom. Geotermalna energija predstavlja gotovo neiscrpan resurs u obliku toplinske energije koji se može izravno koristiti ili pretvarati u električnu energiju, ne ovisi o vanjskim uvjetima te se pravilnim postupanje može iskorištavati dugi niz godina.
- Bosna i Hercegovina zauzima značajno mjesto na geotermalnoj karti Evrope po pitanju temperaturne vrijednosti i stoga nastojimo kroz iskustva susjeda da vidimo na koji načine možemo najbolje iskoristiti ovaj prirodni potencijal - kazao je Lakić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.