Ministar komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto danas je na otvaranju Sedmice održivog razvoja u BiH rekao da je kvalitet u fokusu 17 međusobno povezanih i ambicioznih Ciljeva održivog razvoja u BiH.
- Kvalitet života, kvalitet našeg okruženja, okoliša i sve ono što je potrebno da upravljanje razvojem, koji se dešava uvijek i koji je nezaustavljiv, bude na način da ne šteti ničemu i nikome – istakao je Foto.
Naglasio je da posebno zagovara digitalizaciju i održiv transport putem željeznice. Održivi razvoj je skup, dodao je Forto, potrebno je dosta ulaganja za šta često u budžetima nema prostora, pa je stoga potrebno uključiti privatni sektor.
- Bez privatnog sektora i bez saradnje s njima na ispunjenju ne samo ovih ciljeva, nego svega onoga što nam je potrebno da dostignemo najrazvijenije zemlje u Evropi, mislim da se nećemo pomjeriti – dodao je Forto.
Sedmicu održivog razvoja u BiH podržava program „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja (SDGs) kao temelj za održiv i inkluzivan rast u Bosni i Hercegovini“ (SDG2BIH), zajednička inicijativa koju finansira Švedska, a implementira UNDP u partnerstvu sa UNICEF-om i UN Women kao dio podrške UN-a vlastima u Bosni i Hercegovini pri implementaciji Okvira za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH.
Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald je rekla da održivi razvoj podrazumjeva puno aktera među kojima institucije vlasti, privatni sektor, organizacije civilnoga društva, te organizacije iz sistema Ujedinjenih nacija. Svi oni, istakla je Macdonald, zajednički rade kako bi pomogli BiH da postiže napredak na putu održivog razvoja.
- Taj put podrazumijeva zaštitu okoliša, dobrobit za same ljude, kako bi svi građani i građanke živjeli u inkluzivnom društvu koje će i dalje napredovati. Jedinice lokalne samouprave imaju izuzetno važnu ulogu u ostvarivanju održivog razvoja. Na ovom događaju je veliki broj predstavnika institucija i organizacija koje će sagledati na koji način BiH može postići rok koji je 2030. godina za ostvarenje ciljeva održivog razvoja - dodala je Macdonald.
Sedmica održivog razvoja u BiH, prema riječima ambasadorice Švedske u BiH Helene Lagerlöf, važna je platforma za sve relevantne aktere kako bi se okupili, razmijenili iskustva i izazove sa kojima se suočavaju, te definirali put koji će voditi ka postizanju većeg napretka, prenosi Fena.
- Ostvarivanje ciljeva održivog razvoja direktno je povezano sa evropskim integracijama, odnosno putem zemlje ka članstvu u EU. Švedska je donator finansijskih sredstava za cijelokupan program ostvarivanja ciljeva održivog razvoja u BiH, a također i za obilježavanje Sedmice održivog razvoja u zemlji. Švedska isto tako finansijski pomaže i provođenje ostalih reformi koje BiH provodi na putu ka EU – dodala je Lagerlöf.
Naglasila je ulogu lokalnih zajednica i napredak koji postižu ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, te privatnog sektora koji nudi inovativna rješenja.
Direktor Direkcije za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine, predsjedavajuće institucije SDG Vijeća u BiH (Sustainable Development Goals – SDG), Zoran Zeljko je podsjetio da je ta interresorna radna grupa pripremila okvir Ciljeva održivog razvoja i u saradnji sa UNDP-om, kako je dodao, to je dokument koji je pomogao da se na raznim nivoima vlasti ciljevi integrišu u strateške dokumente.
Layla Jusko, kontakt osoba za UNFCCC Lokalnu konferenciju mladih za klimatske akcije u BiH, navela je da su mladi ljudi ti koji pokazuju odlučnost i proaktivnost potrebne za ostvarivanje održivih lokalnih zajednica.
- Naša je odgovornost kao društva da mlade prepoznamo, podržimo i uključimo kao ravnopravne partnere u osnaživanje lokalnih zajednica i postizanju Ciljeva održivog razvoja – istakla je Jusko.
Sedmica održivog razvoja u BiH, četvrte po redu, otvorena je događajem „Nagrada za lidere lokalnog održivog razvoja u BiH za 2024. godinu: Pioniri mogućeg u Bosni i Hercegovini".