Ko kupuje njemačke državne obveznice i kako se određuju kamate?

Savezna vlada Njemačke planira novo zaduživanje, što je dovelo do rasta kamata. Potrebe za finansiranjem rastu usljed ulaganja u odbranu, saobraćajnu infrastrukturu i digitalizaciju.
Kako bi obezbijedila potrebna sredstva, njemačka država redovno emituje državne obveznice na finansijskim tržištima.
Kako funkcioniše izdavanje njemačkih državnih obveznica
Taj proces sprovodi Finanzagentur GmbH, savezna agencija sa sjedištem u Frankfurtu na Majni. Riječ je o instituciji koja je široj javnosti malo poznata, iako upravlja ključnim dijelom državnih finansija.
Državne obveznice se prodaju putem aukcija, a u tom procesu mogu učestvovati isključivo institucionalni investitori. Minimalni iznos za učešće iznosi milion eura, a prihvatljive su samo institucije registrovane u EU ili EEP-u. To uključuje zemlje članice Evropske unije, kao i Lihtenštajn, Norvešku, Island i Švicarsku.
Privatnim licima nije omogućena direktna kupovina putem Finanzagentur-a još od 2013. godine. Ipak, državne obveznice su i dalje dostupne građanima na sekundarnom tržištu, odnosno putem berzi.
Obveznice se izdaju sedmično, a količina i uslovi zavise od tržišne potražnje. Cilj je uvijek isti – obezbijediti najniže moguće troškove zaduživanja za saveznu vladu.
Aukcioni postupak i kretanje kamata na njemačke obveznice
Na aukcijama investitori nastoje da dobiju što povoljniju kamatu, dok država pokušava da zadrži troškove pod kontrolom. Proces nije javan. Softver automatski generiše više mogućih scenarija raspodjele, u kojima se kombinuju ponude i tražene kamate.
Nakon toga, konačnu odluku donosi stručna komisija Agencije za finansije, u saradnji sa Bundesbankom i Saveznim ministarstvom finansija. Ovaj sistem obezbjeđuje transparentnost unutar struke, ali ostaje zatvoren za širu javnost.
Nakon što su objavljeni planovi o novim zaduživanjima, kamate na desetogodišnje obveznice porasle su sa 2,4 na oko 3 posto. U međuvremenu, tržište se djelimično smirilo, pa se kamate sada kreću oko 2,5 possto.
Dugi niz godina, zahvaljujući politikama Evropske centralne banke, troškovi zaduživanja Njemačke bili su minimalni. Između kraja 2019. i 2022. kamate su bile čak i negativne. Investitori su tada bili spremni da se odreknu zarade u korist sigurnosti ulaganja.
U posljednje vrijeme, usljed nestabilnosti globalne trgovine i carinske politike SAD-a, sve više kapitala se sliva u evropske državne obveznice. Posebno se izdvajaju njemačke, koje su poznate po stabilnosti i pouzdanosti.
Kako navodi tportal, pozivajući se na izvore iz Deutsche Welle-a, država će u narednim godinama morati dodatno da proširi zaduženje. Time želi da obezbijedi dovoljno sredstava za strateške projekte i istovremeno održi stabilnost javnih finansija.
S obzirom na tržišne uslove, država balansira između potrebe za novcem i rasta troškova kamata. U tom kontekstu, uloga Finansijske agencije ostaće ključna za realizaciju tih planova.