Macron: EU planira uvesti recipročne carine SAD-u na čelik i aluminij

Evropska unija planira uvesti “recipročne carinske mjere” na čelik i aluminij i morat će “odgovoriti” i na druge proizvode - izjavio je francuski predsjednik Emmanuel Macron tokom posjete Portugalu, reagirajući na predstojeće američko uvođenje carina od 25 posto na evropske proizvode, prenosi Beta, pozivajući se na France Press.
- Ako se američke carine na čelik i aluminij potvrde, Evropljani će odgovoriti i zato će postojati recipročne carine. Zato što moramo da se zaštitimo i moramo da se branimo.Ne moramo ni na koji način biti slabi pred ovim mjerama - rekao je Macron na zajedničkoj konferenciji za novinare u Portu sa portugalskim premijerom Luisom Montenegrom.
Trump je u srijedu najavio da namjerava uvesti carine od 25 posto na sve proizvode iz Evropske unije.
- Ako početkom aprila, kako je najavljeno, budu nametnute carine na evropske proizvode na ovom nivou, Evropljani će morati da odgovore - rekao je Macron.