Merz otkriva plan: 46 milijardi eura poreznih olakšica za oporavak privrede

Nova njemačka vlada nastojat će tokom ljeta usvojiti paket poreznih olakšica za firme u vrijednosti od 46 milijardi eura u nastojanju da izvuče najveću privredu eurozone iz stagnacije.
Ministar finansija Lars Klingbeil, socijaldemokrat, iznijet će mjere tokom sastanka kabineta u srijedu. Porezne olakšice, koje uključuju odbitke za novu opremu i nova električna vozila, koštat će ukupno oko 46 milijardi eura do 2029., kada istječe mandat koalicije, prema vladinim procjenama u koje je imao uvid Financial Times.
„Nakon razdoblja ekonomske stagnacije, važno je značajno povećati potencijal njemačke privrede“, stoji u nacrtu zakona. Mjere imaju za cilj „poslati snažan signal za kratkoročnu i dugoročnu konkurentnost Njemačke kao poslovne lokacije“.
Inicijative dolaze uz golemi plan javne potrošnje finansirane dugovima od preko 1 bilijuna eura za modernizaciju njemačkih oružanih snaga i zastarjele infrastrukture - središnji dio napora kancelara Friedricha Merza za oživljavanje gospodarstva.
Vođa Kršćanskih demokrata, koji je vodio kampanju na pro-poslovnoj platformi, također se obvezao subvencionirati troškove električne energije za posrnulu proizvodnu industriju u zemlji. Osnovano je ministarstvo za smanjenje birokracije i ubrzanje digitalizacije administracije, prenosi SEEbiz.
Planirane porezne olakšice bile bi "dobre za Njemačku kao mjesto za ulaganje", rekao je Holger Schmieding, glavni ekonomist u Berenbergu. "Ali ovo može biti samo početak. Ublažavanje regulatornog tereta bit će teže, ali i važnije."
Od 1. jula firme bi mogle odbiti 30 posto troškova novih strojeva i druge opreme od svog poreznog računa godišnje između 2025. i 2027.
Od 2028. savezna stopa poreza na dobit od 15 posto smanjivala bi se za jedan bod svake godine na 10 posto. Firmama će također biti dopušteno amortizirati 75 posto kupovne cijene novih električnih vozila u prvoj godini i time smanjiti svoj oporezivi dohodak. Vlada namjerava uvesti povoljnije porezne olakšice za ulaganja u istraživanje i razvoj.
Robin Winkler, voditelj njemačkog makroekonomskog odjela u Deutsche Banku, rekao je da bi prijedlozi trebali pružiti „dobrodošao kratkoročni poticaj za proizvodni sektor“.
Merzova koalicija sa socijaldemokratima očekuje da će mjere usvojiti oba doma parlamenta do kraja ljeta.
Merzov ekonomski plan signalizira promjenu politike za zemlju koja je, ne tako davno, bila standardni EU-ov predstavnik fiskalne discipline.
Izvozno orijentirana zemlja - koja se već bori s kineskom konkurencijom i višim troškovima energije - zabilježila je minimalan rast u posljednje tri godine. Ekonomisti upozoravaju da bi obnovljene prijetnje američkim tarifama od 50 posto na europsku robu mogle gurnuti privredu u kontrakciju ove godine.
U trećem tromjesečju 2024. godine, njemačka korporativna ulaganja u postrojenja, strojeve i vozila bila su 9 posto ispod razine prije pandemije, prema podacima njemačke razvojne banke KFW.
U istom razdoblju bila su 11,5 posto veća u SAD-u i 1 posto veća u EU u cjelini.
Javni i privatni izdaci za istraživanje i razvoj također su bili niži nego u drugim zemljama: dok je Njemačka potrošila 11 posto više na intelektualno vlasništvo nego prije pandemije Covid-19, SAD su potrošile 36 posto više, a Francuska 27 posto više na područja poput umjetne inteligencije, prema podacima KFW-a.