Ocjenjujući godinu na izmaku, Rukiqi je kazao da je zabilježen pozitivan trend ekonomskog rasta, te da je u 2018. ekonomski rasta iznosio 4,2 posto, dok je u 2017. bio 3,7 posto. Kao pozitivno izdvojio je i fiskalnu reformu, koja je posebno pomogla proizvodnom sektoru.
“Danas 650 proizvodnih kompanija ima koristi od promjene fiskalne politike i u većini slučajeva među ovih 650 kompanija imamo pozitivan trend povećanja proizvodnje. Imamo i pozitivan trend smanjenja kamatnih stopa i približno smo na regionalnom nivou, ali i tu je potrebno obogatiti bankarske instrumenete za podršku kompanijama”, kazao je Rukiqi.
Istakao je da iako još uvijek nema potpune ocjene efekata podizanja taksi od 100 posto na uvoz prozivoda iz Srbije i Bosne i Hercegovine, evidentno je da je došlo do podizanja svesti o potrebi kupovine domaćih proizvoda i alternativnih proizvoda iz drugih zemalja.
“Ovo podizanje svijesti je najpozitivniji efekat povećanja taksi jer se stvara stabilnost i u orijentaciji potrošača, a može da se stvori i stabilnost u našem proizvodnom sektoru. Kao podizanje svijesti smatram i činjenicu što su mnoge naše kompanije preorijentisale svoje poslovne politike u traženju mogućnost u drugim zemljama”, kazao je Rukiqi.
Biznis.ba / AA