Ministarstvo finansija predstavilo je nove funkcionalnosti sistema elektronskih faktura (SEF), kao i planirane izmjene propisa kojima će se stvoriti uslovi da od 1. septembra u SEF-u bude omogućeno evidentiranje prethodnog poreza.
Poreski savjetnik i član Upravnog odbora Udruženja poreskih savjetnika Srbije Aleksandar Vasić kaže da je ovo uvod u završnu fazu razvoja SEF-a koja treba da omogući kreiranje takozvane preliminarne poreske prijave.
- Iako smo već duboko u raljama poreskih evidencija koje su privredi nametnule dodatne obaveze i duplo izvještavanje, zakonodavac još prilično luta u postavljanju konačnog modela evidencija. Od septembra se mijenjaju i pojedine poreske kategorije obračunatog poreza na dodatu vrijednost. Ove izmjene ne mijenjaju suštinu evidencija, ali je od starta trebalo da budu drugačije uređene, pa obveznicima stvaraju dodatnu nervozu i nesigurnost - ističe Vasić.
U dijelu evidencija obračunatog PDV-a koje se već primijenjuju mijenjaju se vrste podataka. Osim opredjeljivanja da se radi o prometu koji je oporeziv tražit će se i razdvajanje po poreskim stopama, ali i posebno iskazivanje podataka o prometu građevinskih objekata.
- Prema informacijama koje smo imali prilike da čujemo, i prethodni PDV će se evidentirati kao zbirni podaci, ali sistematizovani prema ‘izvoru’ prethodnog PDV-a, i to u zavisnosti od toga da li je iskazan na eFakturama, fiskalnim računima ili drugim dokumentima. Prethodni PDV koji se koristi po takozvanim internim obračunima će se iskazivati podijeljen na dio koji je odnosi na obračune po ino računama i obračune po računima obveznika PDV-a - objašnjava Vasić.
Uz sve ovo, i podaci će dodatno morati da se podijele na prethodni PDV po osnovu prvog prenosa građevinskih objekata i ostale promete.
Poreski savjetnik kaže da se i od koncepta zbirnog iskazivanja podataka nije odustalo, iako smatra da je sam koncept pogrešan, prenosi Ekapija.
- Naime, kod obveznika se najveći broj podataka o poreskoj obavezi i prethodnom PDV-u iskazuje u poreskim evidencijama pojedinačno, po računu ili obračunu. Te podatke za potrebe POPDV, a sada i za potrebe evidencija u SEF-u, sabiramo po određenim kriterijumima da bi se dostavili kao zbirni podaci. Takve zbirne podatke u postupcima kontrole ponovo razlažemo na pojedinačne - naglašava Vasić i dodaje da u slučaju da je primenjen koncept jedinstvene pojedinačne evidencije uz mogućnost zbirnog prikazivanja određenih podataka, dobilo bi se mnogo više podataka bez nametanja dodatnog opterećenja obveznicima.
Takođe, on navodi da se o sudbini POPDV-a još ništa ne priča, iako se nada da će, posle osam godina postojanja i nejasnih efekata, otići u historiju.
- Obveznici po zakonu vode poreske evidencije, a državi dostavljaju dva potpuno različita izvještaja POPDV i evidencije u SEF-u. Dodatno zbunjuje činjenica da se POPDV dostavlja Poreskoj upravi preko sistema ePorezi, a ove "nove evidencije" Ministarstvu finansija koja upravlja SEF-om - zaključuje Vasić.
Novine u sistemu elektronskih faktura koje će biti na snazi od 1. septembra komentarisala je i predsjednica udruženja Računovodstvena komora Srbije (RKS) Snežana Mitrović. Ona kaže da je sve što stupa na snagu od 1. septembra pogubno za poslovni ambijent, PDV evidencije, pravnu (ne)sigurnost u radu za zakonske zastupnike i računovođe.
- To je sve pogubno za privredu, posebno za računovođe koji vode najsloženije PDV evidencije u EU i na Balkanu. Na kraju, šteta za državu je nesaglediva, gde je u 2023. godini naplaćeno prihoda od PDV-a za 40 milijardi dinara manje, i to u vrijeme najveće inflacije, kada su cijene i osnovice za PDV značajno povećane, kao i naplata PDV-a u zemljama u regionu - ocjenjuje Mitrović.
Kao rješenje ove situacije za privrednike i računovođe Računovodstvena komora Srbije je sačinila sedam stručnih prijedloga kako da se otklone sistemske greške i sprovede uspješna reforma i još u maju ih predala Predsjedništvu Srbije.