
Američka imovina rasprodana je u ponedjeljak zbog fiskalnih zabrinutosti koje su porasle nakon gubitka trostrukog A kreditnog rejtinga zemlje i ogromnog Trumpovog poreznog i proračunskog zakona koji je uklonio prepreku u Kongresu.
Prinosi na 30-godišnje američke državne obveznice porasli su za čak 0,06 postotnih bodova na 5 posto u ponedjeljak tokom trgovanja u Aziji, što je njihova najviša razina od 9. aprila, kada su Trumpove tarife izazvale globalnu rasprodaju američke imovine.
Američki terminski ugovori za dionice S&P 500 i Nasdaq pali su za 1 posto, odnosno 1,3 posto. Cijene zlata porasle su za 0,5 posto na 3.216 dolara po unci, a američki dolar pao je za 0,3 posto u odnosu na košaricu svojih konkurenata.
Rast prinosa obveznica uslijedio je nakon što je ključni kongresni proračunski odbor u nedjelju navečer u Washingtonu odobrio Trumpov porezni zakon i nakon što je Moody's u petak navečer snizio američki trostruki A državni kreditni rejting. Agencija za kreditni rejting upozorila je na rastuće razine državnog duga i rastući proračunski deficit.
„Zakon pomaže u podizanju dugoročnih ciljeva“, rekao je Subadra Rajappa, voditelj strategije za američke kamatne stope u Société Généraleu. „Uvijek je teško reći na tržištima osim anegdotskih dokaza o kretanju cijena, ali čini se dosljednim.“
U petak je pet republikanskih zastupnika iz proračunskog odbora Zastupničkog doma glasalo protiv zakona, čime je usporen njegov napredak. U nedjelju je paket tijesno prošao glasovanje odbora, prenosi SEEbiz.
Trump je izvršio pritisak na zastupnike svoje stranke da glasaju za zakon. „Republikanci se MORAJU UJEDINITI iza 'JEDNOG, VELIKOG PREKRASNOG ZAKONA!'“, napisao je na društvenim mrežama u petak. „Ne trebaju nam 'VELIKI ŠTAMPAČI' u Republikanskoj stranci. PRESTANITE PRIČATI I NAPRAVITE TO!“
Očekuje se da će zakon, koji uključuje stotine milijardi dolara novih poreznih olakšica koje nisu kompenzirane promjenama u potrošnji, povećati savezni deficit, koji je 2024. iznosio 6,4 posto BDP-a - znatno iznad razina koje ekonomisti smatraju održivima na duži rok.
Veći deficit znači više državnih obveznica, što smanjuje cijene i povećava prinose. Ulagači su prodavali obveznice u iščekivanju dodatne ponude i potencijalnih inflacijskih utjecaja poreznih olakšica.
Administracija vjeruje da će porezne olakšice potaknuti rast, povećati prihode i smanjiti deficit SAD-a. No, Odbor za odgovorni savezni proračun predviđa da bi porezni račun mogao povećati državni dug za 5,2 biliona dolara tokom 10 godina.