Iznenadni potez

Analitičari podižu prognoze kineskog rasta nakon trgovinskog sporazuma

Autor: Biznis.ba
Analitičari podižu prognoze kineskog rasta nakon trgovinskog sporazuma
Foto: Ilustracija

Finansijske institucije poboljšavaju prognoze kineskog rasta nakon iznenadnog trgovinskog primirja između Washingtona i Pekinga, što je povećalo i prognoze rasta zemlje i izglede brrze.

U ponedjeljak su SAD i Kina postigle dogovor o privremenom zaustavljanju većine carina na međusobne proizvode na 90 dana. Prema sporazumu, međusobne carine bit će smanjene sa 125% na samo 10%.

Ovo označava značajno smirivanje napetosti između dviju zemalja nakon uzajamne odmazde koja je uslijedila nakon "recipročnih" carina američkog predsjednika Donalda Trumpa 2. aprila, što je dovelo do toga da je niz banaka snizio svoje prognoze rasta Kine.

Sada nekoliko institucija revidira svoje izglede za Kinu.

UBS je u bilješci kasno u ponedjeljak izjavio da bi rast kineskog BDP-a u 2025. mogao porasti na između 3,7% i 4%, u odnosu na prethodni osnovni scenarij od 3,4%, s obzirom na to da bi deeskalacija trgovinskog rata mogla dovesti do "manjeg šoka" za kineski ekonomski rast.

Morgan Stanley je također podigao svoje kratkoročne tromjesečne prognoze kineskog BDP-a zbog očekivanja da bi firme mogle pokušati ubrzati izvoz kako bi iskoristile niže carine.

"Dok carine ostaju povišene, razdoblje suspenzije moglo bi dovesti do prednapona isporuka i proizvodnje", napisali su analitičari investicijske banke u bilješci. Kineski BDP u drugom tromjesečju mogao bi biti veći od trenutne procjene od 4,5%, napisali su u izvještaju glavni kineski ekonomist banke Robin Xing i drugi.

Osim toga, Xing i njegov tim sada očekuju da će rast u trećem tromjesečju pokazati privremenu otpornost, predviđajući da će biti iznad 4%. Ranije je Morgan Stanley rekao da bi rast mogao ublažiti oko 4%.

ANZ Bank sada vidi potencijal da kineski BDP ove godine bude veći od 4,2%, nakon što je banka sa sjedištem u Australiji revidirala svoju prognozu na 4,2% s 4,8% u travnju.

Slično tome, Natixis predviđa rast BDP-a zemlje na 4,5% ove godine, u odnosu na osnovni scenarij od 4,2% ako dođe do proaktivnijih poticaja i daljnjeg smanjenja carina. To dolazi nakon što je francuska banka početkom aprila smanjila svoju prognozu kineskog BDP-a na 4,2% s 4,7%.

Oprezni optimizam
Optimizam u pogledu izgleda za rast poboljšava izglede za kineske dionice.

Nomura je podigla ocjenu kineskih dionica na "taktički overweight" i preusmjerila neka sredstva iz svoje pozicije u Indiji u Kinu, navodi se u bilješci nakon trgovinskih pregovora.

Citi je povećao svoju ciljnu vrijednost za Hang Seng indeks za 2% na 25.000 do kraja godine i očekuje da će dosegnuti 26.000 do prve polovice 2026.

Ipak, Citijev strateg za kineske dionice Pierre Lau rekao je da preferira domaće dionice koje izbjegavaju carinske neizvjesnosti. Poboljšao je potrošački sektor s neutralnog na overweight. Lau je također istaknuo internetski i tehnološki sektor zemlje kao obećavajući, prenosi SEEbiz.

„Vidimo atraktivnu nagradu za rizik u kineskim dionicama, a tržišna procjena ostaje nezahtjevna“, rekao je glavni investicijski direktor Maybanka Eddy Loh, koji vidi prilike u komunikacijskim uslugama i nekim sektorima potrošačkih diskrecija.

William Ma, glavni investicijski direktor GROW Investment Groupa, koji je obično bio optimističan prema Kini, vjeruje da je oporavak na kineskim tržištima održivo ponovno ocjenjivanje, posebno s nedavnim ublažavanjem kineske politike i poticajima potrošnje koji bi mogli ponuditi dodatni poticaj kineskom gospodarstvu i tržištima.

Kineski CSI 300 bio je neznatno viši u utorak nakon što je porastao za 1,6% u prethodnoj sesiji. Hongkonški Hang Seng indeks porastao je u ponedjeljak za gotovo 3%, ali je u utorak pao za 1,5%.

Neki stručnjaci upozorili su da se ne treba previše zanositi onim što bi mogao biti taktički skok dionica.

Iako su trgovinski pregovori između SAD-a i Kine bili bolji od onoga što su tržišta očekivala, aranžman je još uvijek privremen i podložan daljnjim promjenama, rekao je Loh.