Stanogradnja u Beču ulazi u novu eru digitalizacije zahvaljujući uvođenju BIM tehnologije (Building Information Modeling), koja koristi trodimenzionalno modeliranje podataka za optimizaciju svih faza planiranja, izgradnje i upravljanja stambenim objektima.
Ovaj model obećava povećanje transparentnosti, održivosti i pouzdanosti u procesima.
BIM predstavlja digitalni alat koji omogućava svim uključenim stranama - od arhitekata i projekt menadžera do izvođača radova - zajednički rad na jedinstvenom 3D modelu objekta. Ova tehnologija omogućava prepoznavanje potencijalnih problema već u ranoj fazi planiranja, poput preklapanja cijevi, ventilacijskih kanala ili električnih instalacija s nosivim zidovima ili drugim strukturnim elementima. To doprinosi bržem pronalaženju rješenja i smanjenju troškova.
„Kroz BIM tehnologiju, još u ranoj fazi planiranja možemo otkriti probleme koji su se ranije često identifikovali tek na gradilištu. Na taj način pronalazimo rješenja unaprijed i štedimo vrijeme i novac,“ izjavio je Georg Knirsch, projekt menadžer za BIM.
Prvi projekt koji koristi BIM tehnologiju u Beču pokrenut je na ljeto ove godine. Radi se o novom zajedničkom stambenom objektu sa skoro 90 stanova. Cilj ovog pilot-projekta je ne samo testiranje efikasnosti BIM-a već i uvođenje novih standarda u održivu gradnju. 3D modeliranje pruža precizne podatke o količini i vrsti materijala koji se koriste, što otvara mogućnosti za njihovu ponovnu upotrebu u okviru kružne ekonomije.
Od 1. januara 2025. godine, BIM će biti obavezan za oko 9.000 projekata godišnje koji se odnose na održavanje i poboljšanje općinskih stanova. Od 2026. godine, ova tehnologija će se koristiti i za kompletnu obnovu stambenih zgrada.
Pored tehnoloških prednosti, BIM se savršeno uklapa u digitalni projekat BRISE (Building Regulation Information for Submission Envolvement), koji grad Beč razvija za ubrzavanje digitalnog i automatizovanog procesa izdavanja građevinskih dozvola. Jedan od ključnih aspekata BIM-a je povećanje održivosti u gradnji. Zahvaljujući preciznim podacima o materijalima, olakšana je njihova reciklaža i ponovna upotreba, što doprinosi smanjenju otpada i uticaja na okoliš.