Njemačka vlada bi danas trebala objaviti svoju najnoviju prognozu rasta dok se priprema da budućoj koaliciji preda vlast usred stagnirajuće ekonomije, prenosi AFP.
Poremećaji u globalnom lancu snabdijevanja i nestašice sirovina, uključujući plastiku, metale i papir, ugušili su oporavak od pandemije koronavirusa najjače ekonomije u Evropi.
Nedostatak proizvodnih komponenti je posebno teško uticao na ekonomiju zemlje vođenu proizvodnjom, pri čemu su proizvodne linije zaustavljene u važnom njemačkom automobilskom sektoru.
Očekuje se da će zvanična prognoza za 2021. biti znatno niža nego u aprilu, kada je njemačka vlada procijenila da će privreda ove godine rasti za 3,5 posto.
Pitanje kako pokrenuti ekonomiju također će biti na vrhu dnevnog reda jer stranke koje žele formirati buduću njemačku vladu započinju razgovore u srijedu.
U svom prvobitnom sporazumu, Socijaldemokrati, Zeleni i Slobodni demokrati (FDP) obećali su ogromna ulaganja i manje birokratije kako bi pripremili Njemačku za zeleniju i digitalniju budućnost.
Ali obećali su da neće uvoditi nikakva povećanja poreza i da će zadržati striktno njemačko pravilo o dugu, koje ograničava deficite na 0,35 posto BDP-a u normalnim vremenima, što je crvena linija za FDP.
Pronalaženje načina za postizanje ovih ciljeva će zahtijevati dobar nivo kreativnosti prema vlastitom priznanju tih stranaka, a nova koalicija bi mogla vidjeti svoj investicioni program okrenuti u nekom novom smjeru, poput javnih kreditora kao što je KfW, prema jednom od razmatranih rješenja.
Nove prognoze dolaze u obilju teških vijesti po ekonomiju Njemačke.
Pokazatelji poslovne klime njemačkog instituta IFO u padu su četvrti mjesec zaredom, prema podacima objavljenim ranije ove sedmice.
- Problemi sa snabdijevanjem zadaju glavobolju preduzećima - rekao je predsjednik IFO-a Clemens Fuest, opisujući uska grla kao ,,pijesak u točkovima njemačke ekonomije".
Kako su zalihe presušile, troškovi su porasli, a cijene s kojima se industrija suočava porasle su za 14,2 posto na godišnjem nivou u septembru, što je stopa koja nije viđena od 1970-ih.
U međuvremenu, drugi pokazatelji također su u padu: njemački izvoz pao je u augustu prvi put od aprila 2020. godine.
Industrijska proizvodnja je također u augustu pala za četiri posto, dok su nove narudžbe pale za 7,7 posto.
Nakon brzog rasta u proljeće, njemačka ekonomija je sputana uskim grlima u snabdijevanju koji otežavaju proizvodni proces, navodi institut u saopćenju.
No, efekti pandemije i uska grla bit će postepeno prevaziđeni tokom 2022. godine, navodi se u predviđanjima, povećavajući izglede Njemačkog rasta za 2022. na 4,8 posto sa 3,9 posto.
Biznis.ba / FENA