Carine za Kanadu i Meksiko idu od iduće sedmice, za Kinu Trump najavio višu stopu

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će carine od 25 posto na uvoz robe iz Meksika i Kanade krenuti od utorka, 4. marta, a na uvoz kineske robe će uvesti dodatnu stopu navodeći kao razlog svega nastavak krijumčarenja droge iz tih zemalja u SAD.
Na uvoz iz Kine će se obračunavati stopa od dodatnih 10 postotnih bodova na već postojećih 10 posto uvedenih 4. februara. Dan na koji kreće novi namet se poklapa s kineskim godišnjim parlamentarnim zasjedanjem na kojem bi Peking trebao najaviti glavne ekonomske prioritete za ovu godinu.
Po riječima Trumpa, sve te mjere su posljedica nedovoljnog napretka u borbi protiv krijumčarenja fentanila u SAD.
“Nastavljaju se razgovori s Kinom, Meksikom i Kanadom. Postigli smo razumijevanje oko migracijske teme, no još postoje zabrinutosti vezane za brojne smrti zbog fentanila”, izjavio je jedan dužnosnik Bijele kuće.
Meksiko je u četvrtak isporučio u SAD 30 osuđenika, uključujući i narkobosa Rafaela Cara Quintera.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu bolesti, u 2023. 72.776 osoba je umrlo od sintetičkih opioida, uglavnom od konzumiranja fentanila.
U januaru su američki službenici na jugozapadnoj granici zaplijenili gotovo 450 kilograma fentanila što je 50,5 posto manje no u januaru 2024., ali ipak dovoljno da ubije veliki broj Amerikanaca, kazao je dužnosnik Bijele kuće, prenose Financije hr.
Trumpova trenutna taktika prema Kini slična je potezima tijekom prvog mandata kada se upustio u trgovinski rat dok nisu krenuli ozbiljni pregovori između dvije zemlje. Sada je, međutim, moguće da će trgovinsko odvajanje od Kine biti većih razmjera.
Investitore povezane s Kinom se optužuje da žele ukrasti najnoviju američku tehnologiju i finansirati vojno jačanje Kine, a Washington kani razmotriti okvir koji dopušta stotinama kineskih firmi izlistavanje u SAD-u.
Njihovo uklanjanje bi smanjilo vrijednost američkog tržišta kapitala za gotovo 850 milijardi dolara.
Američki uvoz iz Kine iznosio je prošle godine 439 milijardi dolara.
Nove carine iz SAD-a vjerojatno će za sobom povući uzvratne kineske mjere nakon nedavnog nametanja 10 posto carina na američku energetsku i poljoprivrednu opremu.
No, sve to predstavlja rizik kako za američku tako i za kinesku ekonomiju koja se bori s krizom u sektoru nekretnina i slabom domaćom potražnjom. U SAD-u pak inflacija ostaje uporna i kamatne stope povišene, a carine bi mogle prouzročiti dodatni inflacijski pritisak premda Trump to uporno niječe.
U međuvremenu se nastavljaju razgovori američkih s kanadskim i meksičkim dužnosnicima.
Kanada tvrdi da bi napredak koji je učinjen na jačanju sigurnosnih kontrola uz granicu trebao zadovoljiti Trumpovu administraciju.