Carinski rat na pomolu: EU uvela nove antidampinške carine Kini, Kina uzvratila
![Carinski rat na pomolu: EU uvela nove antidampinške carine Kini, Kina uzvratila](https://biznis.ba/wp-content/uploads/2024/06/eu-2-1719302626-821x550.jpg?v1737121214)
Evropska komisija objavila je u četvrtak da uvodi carine na uvoz zaslađivača eritritola iz Kine, utvrdivši da ga tamošnje firme prodaju po cijenama nižim od troškova proizvodnje.
Konačne antidampinške carine kreću se u rasponu od 34,4 posto do 233,3 posto, a naplaćivat će se retroaktivno, od 7. juna prošle godine.
Preliminarne carine uvedene u julu sada će biti konačne, uz objašnjenje Komisije da kineski uvoz, prema rezultatima istrage, “ozbiljno” šteti evropskim proizvođačima koji su bilježili “dvoznamenkaste gubitke” i bili su prisiljeni obustaviti proizvodnju krajem 2022., stoji u priopćenju Bruxellesa.
Tržište eritritola u EU vrijedno je 30 miliona eura, navela je Komisija.
U julu je Komisija za eritritol kineske firme Baolingbao Biology Co. odredila carinu od 34,4 posto, a firme Shandong Sanyuan Biotechnology od 156,7 posto, prenose Financije hr. Uvoznici eritritola svih ostalih kineskih firmi plaćat će carinu od 235,6 posto.
Carine stupaju na snagu u petak, 17. januara, i primjenjivat će se u razdoblju od pet godina.
Kina je pak odvojeno u četvrtak objavila da će uvesti provizorne carine na uvoz industrijske plastike iz Sjedinjenih Država, Evropske unije, Japana i Tajvana nakon što je zaključila višemjesečnu antidampinšku istragu.
Provizorne antidampinške carine na poliacetalne kopolimere, piše Hina, kretat će se u rasponu od 3,8 do čak 74,9 posto, ovisno o zemlji porijekla i o firmi, a počet će se primjenjivati od 24. siječnja, navodi se u priopćenju ministarstva trgovine.
Riječ je o plastici koja djelomično može zamijeniti metale poput bakra i cinka i koristi se u širokoj lepezi proizvoda, uključujući autodijelove, elektroniku i medicinsku opremu.
Najviše carine primjenjivat će se na proizvode američkih firmi, dok će uvoz iz Evropske unije podlijegati carinama od 42 posto. Većina tajvanskih i japanskih kompanija suočit će se s carinama od 32,6, odnosno 43,7 posto.