brojni uzroci skupoće

Cijene hrane u svijetu nastavljaju da rastu: Evo šta je najviše poskupilo

Autor: Biznis.ba
Cijene hrane u svijetu nastavljaju da rastu: Evo šta je najviše poskupilo
Foto: Ilustracija

U posljednjih godinu i po dana Evropu je zahvatio značajan porast cijena osnovnih životnih namirnica. Kao glavni razlozi skoka cijena u marketima navode se inflacija, problemi u globalnom lancu snabdijevanja, suše i rat u Ukrajini.

FAO indeks cijena hrane u septembru iznosio je 124,4 poena, što je za tri posto više u odnosu na august, a za 2,1 posto više u odnosu na 2022. godinu.

Najveći rast u septembru zabilježio je FAO indeks šećera, koji je porastao za 10,4 posto zbog manjih prinosa na plantažama u Brazilu i kod drugih proizvođača trske. FAO indeks biljnog ulja porastao je za 4,6 posto, a mliječnih proizvoda za skoro četiri procenta. Ključni razlozi skoka leže u smanjenoj proizvodnji i većoj potražnji na globalnom tržištu. Cijene mesa uglavnom su ostale stabilne uz blagi porast od 0,4 posto. Ipak, nije bilo samo poskupljenja, prenosi Investitor me. Pala je cijena pirinča za 0,7 posto.

Šta je najviše poskupilo?

Kada se sva poskupljenja sagledaju u perspektivi iz prethodnih godinu i po dana, statistike kažu sljedeće. U tom periodu šećer je poskupio i do 40 posto u pojedinim zemljama, piletina i svinjetina i do 25 posto, a ulje i do 40 procenata.

Uticaj rata u Ukrajini najviše se manifestuje na cijenama brašna, pšenice i kukuruza, jer je do 2022. godine veliki dio globalne proizvodnje bio u Ukrajini, pa su cijene brašna skočile između 20 i 35 posto.

Suše i visoke temperature prave probleme i poljoprivrednicima, a kako potražnja na tržištu ne jenjava, došlo je i do skoka cijena voća i povrća između 10 i 20 posto.

Sir, mlijeko, puter i ostali mliječni proizvodi poskupili su za oko 25 posto, dok su kokošija jaja poskupela u pojedinim zemljama Evrope između 20 i 30 procenata u prethodnih 18 mjeseci.