Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 104 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 104,14 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 140,15 na 139,55 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0720 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0700 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,34 posto, na 76,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,46 posto, na 71,80 dolara.
Na azijskim se berzama u utorak trguje oprezno jer nema vijesti koje bi potaknule ulagače i jer je australska centralna banka neočekivano povećala kamatne stope za 0,25 postotnih bodova.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7 sati u minusu 0,1 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,5 posto. U Australiji su, pak, pale oko 1 posto, dok se u Južnoj Koreji zbog praznika ne radi.
Na tržištima vlada oprez jer je australska centralna banka, mimo očekivanja analitičara, povećala ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, na 4,1 posto.
To je zabrinulo ulagače koji su 'igrali' na to da će centralne banke pauzirati sa zaoštravanjem monetarne politike dok se ne vidi jesu li dosadašnja povećanja kamata suzbila inflaciju.
Ulagači su oprezni i zbog jučerašnjeg pada Wall Streeta. Dow Jones oslabio je 0,59 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,20, a Nasdaq indeks 0,09 posto.
Prošle se sedmice indeksi snažno porasli jer su ulagači nakon izvješća s američkog tržišta rada zaključili da popuštaju pritisci na rast plaća, pa time i inflacije, što bi moglo navesti Fed na stanku u procesu podizanja kamatnih stopa.
Na tržištu novca trenutno se procjenjuje da postoji oko 80 posto izgleda da će čelnici američke centralne banke na sjednici u junu ostaviti kamate nepromijenjene.
Tim više što i niz drugih izvješća pokazuje da se rast najvećeg svjetske privrede usporava.
"Loša vijest je dobra vijest po pitanju kamata. Loša vijest, koja ukazuje na slabljenje gospodarstva, zapravo je dobra za tržište jer znači da popuštaju inflacijski pritisci i da bi Fed mogao pauzirati nakon duge serije povećanja kamata", kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.
No, kako inflacija ipak ne popušta dovoljno brzo, većina analitičara smatra da će Fed, nakon moguće stanke u junu, u julu još jednom povećati kamate.
Stoga se na burzi trguje oprezno, dok se čekaju nove vijesti koje bi mogle potvrditi ili opovrgnuti trenutne teze.
(Biznis.ba)