Njemačka uporno krši limite EU na zagađenje zraka, saopćio je najviši sud Evropske unije u četvrtak, u presudi koja bi mogla biti povod za uvođenje finansijskih kazni Njemačkoj ukoliko ne poboljša kvalitet zraka u nekoliko velikih gradova.
Zagađenje zraka u Evropi ublažilo se u posljednjim decenijama, ali ostaje najveći ekološki rizik po kontinent. Duže izlaganje zagađenom zraku može izazvati dijabetes, bolesti pluća i rak.
Evropski sud pravde saopćio je da je od 2010 do 2016. Njemačka kršila godišnje limite EU za zagađenje nitrogen dioksidom (NO2) u 26 zona među kojima su Berlin, Stuttgart, Muenchen, Koeln i Duesseldorf. Stuttgart i Rhine-Maine također su pšrekršili limite zagađenja s NO2 po satu u istom periodu, navodi sud.
Stajući na stranu Evropske komisije koja je pokrenula taj slučaj, sud je presudio da njemačka vlada nije usvojila mjere koje bi osigurale povinovanje pravilima EU o kvliteti zraka. Njemačka se sada mora povinovati sudskoj odluci ili će se suočiti s novim pravnim akcijama.
Od 2016. godine nekoliko tih regija suzbilo je, ipak, zagađenje s NO2 kako bi se povinovali limitima EU, uz pomoć prelaska na automobile koji manje zagađuju zrak i lokalne mjere poput zabrane vožnje, ograničenja brzine i prelaska na autobuse s manjom emisijom zagađivača.
Šest njemačkih gradova u 2020. je prekršilo godišnji limit emisije od 40 mikrograma NO2 po kubnom metru, što je pad s 90 gradova u 2016. godini, sudeći po vladinim podacima.
Muenchen i Stuttgart među onima su koji su još kršili zakon u prošloj godini.
Cestovni saobraćaj glavni je izvor emisije NO2, što znači da su urbane regije najteže pogođene.
Godišnji broj preuranjenih smrti zahvaljujući emisiji NO2 u EU više je nego prepolovljen od 2009., ali još iznosi ukupno 54.000 preuranjenih smrti u 2018., sudeći po Evropskoj agenciji za okoliš.
Prethodne presude suda sa sjedištem u Luxembourgu također su proglasile krivima Francusku i Britaniju za nelegalno zagađenje s NO2, dok su zemlje kao što su Mađarska, Švedska i Italija prekršile limite emisije čestica, prenosi Reuters.
Biznis.ba / FENA