U idućih deset godina svjetska će trgovina zaostajati za rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP), što znači preokret 20-godišnjeg trenda, pokazuje najnovija analiza Boston Consulting Groupa.
Do 2032. očekuje se da će svjetska trgovina rasti po godišnjoj stopi od 2,8%, a globalni BDP po 3,1%, procjenjuju.
Kako se globalna ekonomija prilagođava idućim ekonomskim i geopolitičkim pritiscima i poremećajima, poznate rute koje su definirale mapu globalne trgovine se ponovno iscrtavaju, napisala je Boston Consulting Group (BCG).
"Pojava i sve veća važnost regionalnih trgovačkih koridora prigušuje tradicionalno duboke i brzorastuće trgovačke rute, poput onih između Kine i SAD-a te Kine i EU-a", stoji u saopćenju.
Prema koautoru izvještaja i partneru u BCG-u Nikolausu Langu, uravnoteženjem opskrbnih lanaca i jačanjem regionalnih trgovinskih odnosa između susjednih zemalja možemo očekivati i trajne promjene u protoku robe širom svijeta.
Istraživanje ističe pet novih globalnih trgovinskih dinamika koje će oblikovati svijet u narednoj deceniji: kineska trgovinska dinamika, snažna Sjeverna Amerika, rastuća trgovina jugoistočne Azije (ASEAN), zamah Indije i razlika u ruskoj trgovini.
Zbog trajnih trgovinskih napetosti i sve više upravljane trgovine, trgovina između Zapada i Kine usporava. Očekuje se da će vrijednost trgovine između SAD-a i Kine 2032. pasti za 197 milijardi dolara u poređenju s 2022., a trgovina između Kine i EU nastavit će rasti, ali sporijim tempom od svjetskog prosjeka, rekli su.
U međuvremenu, SAD, Kanada i Meksiko će imati koristi od USMCA-e, jer se očekuje da će američka trgovina sa susjednim zemljama porasti za 466 milijardi dolara u sljedećoj deceniji.
Zemlje jugoistočne Azije među najvećim su dobitnicima u novom globalnom trgovinskom aranžmanu, a očekuje se da će njihova zajednička trgovina porasti za 1,2 milijarde dolara tokom sljedeće decenije.
Indija, u međuvremenu, iskorištava strukturu niskih troškova, sve kvalificiraniju radnu snagu i poboljšanu logistiku. Predviđa se da će Indija ostvariti prosječni godišnji rast trgovine od 6,3%, više nego dvostruko od svjetskog prosjeka.
Veći dio ruske trgovine preusmjeren je u druge zemlje BRIC-a (Brazil, Kina, Indija i Južna Afrika). Dok se očekuje da će ruska trgovina s Kinom porasti za 134 milijarde dolara, a trgovina s Indijom za 26 milijardi dolara do 2032., očekuje se da će se njena trgovina s EU smanjiti za 222 milijarde dolara.
Direktorica i partnerica BCG-a Melanie Seier Larsen zaključila je da promjene u obrascima trgovanja nisu prolazni trend. "Firme moraju djelovati promišljeno i odlučno, inače riskiraju da budu uhvaćene uzrocima koji se brzo mijenjaju na koje nemaju utjecaja", rekla je.