pranje novca

Hong Kong postaje centar finansijskog kriminala, tvrde američki zakonodavci

Autor: Biznis.ba
Hong Kong postaje centar finansijskog kriminala, tvrde američki zakonodavci
Foto: Arhiv

Hong Kong je postao centar za pranje novca i izbjegavanje sankcija pod sve čvršćim stiskom Pekinga, upozorili su američki zakonodavci, pozivajući na preispitivanje bliskih poslovnih odnosa Amerike sa azijskim finansijskim centrom.

U pismu američkoj ministrici finansija Janet Yellen od ponedjeljka, dvostranački čelnici biračkog odbora Predstavničkog doma za Kinu zatražili su od Vašingtona veći nadzor nad veoma cijenjenim finansijskim sektorom Hongkonga, stubom ekonomije koji je dom mnogih velikih američkih banaka i koji ima više od jedne petine bruto domaćeg proizvoda (BDP) kineske teritorije.

Hong Kong je postao “globalni lider” u nedozvoljenim praksama, navodi se, uključujući izvoz kontrolisane zapadne tehnologije u Rusiju, stvaranje lažnih kompanija za kupovinu iranske nafte i upravljanje “brodovima duhovima” koji se bave ilegalnom trgovinom sa Sjevernom Korejom.

Otkako je Peking nametnuo zakon o nacionalnoj sigurnosti gradu 2020, “Hongkong se transformisao iz globalnog finansijskog centra od povjerenja u ključnog igrača u produbljivanju autoritarne osovine Narodne Republike Kine, Irana, Rusije i Sjeverne Koreje”, rekli su zakonodavci.

“Sada se moramo zapitati da li je dugogodišnja američka politika prema Hong Kongu, posebno prema njegovom finansijskom i bankarskom sektoru, primjerena”, dodali su, prenosi Investitor me.

U pismu komiteta citira se istraživanje objavljeno ove godine koje pokazuje da je skoro 40 posto robe isporučene iz Hong Konga u Rusiju između augusta i decembra 2023. bile stavke visokog prioriteta koje vjerovatno podstiču proizvodnju vojne robe u Moskvi kao što su projektili i avioni.

Zakonodavci su zamolili zvaničnike Ministarstva finansija da informišu komitet o „trenutnom statusu američkih bankarskih odnosa sa bankama u Hongkongu, da li su se politike promijenile u skladu sa promjenama u statusu i držanju Hong LKonga i mjerama koje Ministarstvo finansija planira da primijeni da bi riješile ove rizike.”

Portparol američkog ministarstva finansija rekao je da je ministarstvo primilo pismo i da će “odgovoriti putem odgovarajućih kanala”.
“Zlonamjerne klevete”

Vlada Hongkonga je saopštila da “snažno ne odobrava i odlučno odbacuje zlonamjerne klevete o reputaciji Hong Konga kao međunarodnog finansijskog centra”.

Glasnogovornik Vlade je rekao da je država sprovodila sankcije koje je uveo Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija, ali ne sprovodi “jednostrane sankcije koje su uvele druge zemlje koje predstavljaju flagrantno kršenje međunarodnog poretka”.

„Održavanje integriteta i robusnosti naših finansijskih sistema visoko je na dnevnom redu vlade (Hongkonga). Naše banke i druge finansijske institucije pridržavaju se međunarodnih standarda i najboljih praksi, uključujući one u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma”, navodi se u saopštenju.
Američke sankcije

Godine 2020. tadašnji predsjednik Donald Tramp ukinuo je poseban tretman koji je Hongkong dugo uživao prema američkom zakonu, kako bi kaznio Peking zbog nametanja zakona o nacionalnoj bezbjednosti tog područja. Izvršna naredba je efektivno okončala odvojeni carinski tretman grada od kontinentalne Kine suspenzijom zakona iz 1992. kojim se Hongkongu daje poseban ekonomski status.

Od tada, desetine kompanija sa sjedištem u Hongkongu pogođene su američkim sankcijama zbog izbjegavanja opsežnih mjera uvedenih Rusiji kao odgovor na njenu invaziju na Ukrajinu, uključujući isporuku kritične robe dvostruke namjene, kao što su poluvodiči.

Zvaničnici Hongkonga su ranije rekli da grad nema obavezu da sprovodi unilateralne sankcije koje su uvele druge zemlje – uključujući slučaj kada je mega jahta povezana s ruskim oligarhom koji je sankcionisan od strane SAD-a, Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva bacio sidro u gradu u oktobru 2022.