Svijet

Hoyer: Zapad je u opasnosti da izgubi povjerenje globalnog juga

Autor: Biznis.ba
Hoyer: Zapad je u opasnosti da izgubi povjerenje globalnog juga

Čelnik moćne finansijske institucije Evropske unije upozorio je da je Zapad u opasnosti da izgubi povjerenje globalnog juga, uz Kinu, Rusiju i druge koji će se uključiti, osim ukoliko hitno ne pojača vlastite napore podrške.

Werner Hoyer, predsjednik Evropske investicione banke, kazao je da je ovosedmični samit BRICS-a u Južnoj Africi i nastojanje da se Nova razvojna banka te grupe - poznata kao BRICS banka - učini alternativom etabliranim zapadnim multilateralnim zajmodavcima, naglasio potrebu da se značajno poveća kreditiranje.

- Trebalo bi biti razlog za zabrinutost da sve veći broj manjih zemalja u razvoju, posebno u Africi, traži podršku od zemalja poput Kine i drugih zemalja u razvoju, a ne od tradicionalnih zapadnih institucija - rekao je Hoyer za Reuters.

EIB je jedna od tih institucija. Podržana finansijskom snagom 27 zemalja članica EU, ima najveći bilans među svjetskim multilateralnim razvojnim bankama i ulaže desetak milijardi eura godišnje u zemlje u razvoju preko svog globalnog ogranka EIB-a.

Hoyerovi komentari do sada su najsnažniji od visokog zvaničnika EU o naporima zemalja BRICS-a - Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike - da prošire blok i pretvore ga u globalnu protivtežu Zapadu.

Rekao je da je broj zemalja u razvoju koje su prošle godine zauzele neutralan stav prema ruskoj invaziji na Ukrajinu također signalizirao izazov s kojim se Zapad suočio u održavanju povjerenja tih zemalja.

- Nedavna glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija već su jasno pokazala da smo u opasnosti da izgubimo povjerenje globalnog juga ako ne poduzmemo više akcija i tamo ne budemo vidljiviji - rekao je Hoyer.

Sastanci Ujedinjenih nacija narednog mjeseca, uključujući samit o održivom razvoju, ponudili su priliku zapadnim institucijama da se pojave i pokažu da su spremne i sposobne pružiti veću podršku siromašnijim zemljama, tvrdi Hoyer.

Povećani fokus na proširenje grupacije BRICS i njene banke dolazi zbog toga što su se brojne zemlje u razvoju "osjećale napuštenima" od Zapada u svojim borbama s pandemijom COVID-19, dugom, troškovima energije i klimatskim promjenama, dodao je.

Sa sjedištem u Šangaju, Nova razvojna banka osnovana je 2015. godine od strane članica BRICS-a. Od tada su se pridružili Bangladeš, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat, dok su Alžir, Argentina, Etiopija, Honduras, Iran, Maroko, Saudijska Arabija, Urugvaj i Zimbabve u pregovorima da postanu članovi.

- To je simptomatično za nešto s čime se Evropa i zapadne institucije moraju hitno suočiti - rekao je Hoyer o rastu značaja banke.

- Ukoliko ne ponudimo istinsko partnerstvo i uvjerljivije načine za rješavanje izazova globalnog juga, bilo da se radi o energetskoj tranziciji, pitanju zaduženja ili rješavanju očigledne zdravstvene nejednakosti - idemo u nevolje – kazao je on.

(Biznis.ba)