prognoze eksperata

Kako će izgledati globalna ekonomija 2025. godine?

Autor: Biznis.ba
Kako će izgledati globalna ekonomija 2025. godine?
Foto: Ilustracija

Dok se svijet približava 2025. godini, mnoga pitanja o budućnosti globalne ekonomije ostaju neizvjesna.

Hoće li inflacija dominirati našim kućnim budžetima? Kako će geopolitičke krize utjecati na tržišta energenata i nekretnina? Da li će korporacije i male privatne firme doživjeti veće finansijske izazove?

Veljko Mijušković, profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta, ističe da je 2024. godina bila obilježena visokim kamatnim stopama i inflacijom koja je suštinski ostala visoka.

- Imali smo relativno skroman rast, a Evropa bilježi stagnaciju i usporavanje ekonomskog razvoja, dok drugi dijelovi svijeta napreduju - kaže Mijušković.

Promjene u administraciji Sjedinjenih Američkih Država početkom 2025. godine mogu donijeti nove ekonomske prilike.

- Naravno, imali smo i promjene na čelu Sjedinjenih Američkih Država, koje će se efektuirati od januara mjeseca 2025. koje same po sebi donose neke nove promjene u domenu ekonomije i trgovine. Što se tiče naše zemlje, pozitivan, skroman ekonomski rast u ovim okolnostima, što je relativno korektno, tako da ćemo videti. Za sada ne djeluje da će biti nekih prevelikih turbulencija - rekao je Mijušković u emisiji "Blic dan".

Globalna slika

- Kada govorimo o 2025. godini, osnovni trend je nastavak ovogodišnjih trendova - rekao je Toplica Spasojević, direktor kompanije ITM Sistem.

Prema projekcijama, globalni ekonomski rast će biti oko 3-3,5%, sa Indijom i Kinom kao glavnim motorima rasta.

Indija se očekuje da raste preko 6%, dok će Kina dostići oko 5,6%. Amerika će ostvariti rast od 2,8%, što je vrlo dobro za njihovu ekonomiju.

Međutim, Evropa će i dalje stagnirati sa procenjenim rastom od 0,8% sledeće godine, što može imati negativan utjecaj na zemlje koje zavise od evropskog tržišta, uključujući i našu zemlju, prenosi Ekapija.

- Ove godine je bila na 0 i 0,1 ili minus kao njemačka privreda, što nije dobro za nas. Nama su glavni spoljnotrgovinski partneri Nijemci i Italijani, Evropska unija preko 66%. Znači, ako kod njih ne ide dobro, to će se odraziti i na naše poslove koje imamo - kaže Toplica Spasojević, direktor kompanije ITM sistem.