
Kina je najavila ambiciozan cilj rasta BDP-a od "oko 5 posto" za 2025. uprkos usporavanju domaće ekonomije i rastućim trgovinskim napetostima sa SAD-om.
Brojka, koja odgovara ciljevima Pekinga u prethodne dvije godine, objavljena je u vladinom godišnjem "izvještaj o radu", pregledu njezinih prošlogodišnjih postignuća i ekonomskih ciljeva i politika za 2025.
Brojka rasta, koja je bila u skladu s tržišnim očekivanjima, signalizirala je odlučnost Pekinga da održi rast suočen s obnovljenim trgovinskim neprijateljstvima sa SAD-om, koji je ove sedmice uveo dodatne carine Kini.
No, neki analitičari kažu da mjere fiskalne potrošnje najavljene u izvještaju nisu ispunile tržišna očekivanja, budući da višegodišnja kriza nekretnina nastavlja opterećivati domaću potrošnju.
Premijer Li Qiang, kineski dužnosnik broj dva, podnio je izvještaj u srijedu pred hiljadama delegata okupljenih u Velikoj dvorani naroda u Pekingu na godišnjem zasjedanju Nacionalnog narodnog kongresa, kineskog parlamenta.
Cilj od 5 posto bio je neophodan "kako bi se stabiliziralo zapošljavanje, spriječili rizici i poboljšala dobrobit ljudi", kao i ispunili "dugoročni razvojni ciljevi", rekao je Li.
Hongkonški indeks Hang Seng China Enterprises porastao je u srijedu čak 2,6 posto nakon objave izvještaja o radu, dok je kineski CSI 300 indeks dionica uvrštenih u Šangaju i Shenzhenu porastao čak 0,4 posto.
Li je odredio cilj proračunskog deficita od 4 posto BDP-a, što je porast u odnosu na 3 posto prethodnih godina i najviša brojka u posljednjim desetljećima. Kako bi potaknula ekonomiju, u izvještaju o radu stoji da će vlada "usvojiti proaktivniju fiskalnu politiku".
Xin-Yao Ng, investicijski direktor azijskih dionica u Aberdeenu, rekao je da je vlada očito predana jačanju domaćeg gospodarstva, ali "najvažniji dio je kako raspodjeljuju potrošnju".
Izvještaj o radu također cilja na inflaciju od 2 posto za 2025., što je pad od 3 posto i najniže takve brojke od 2003., što je priznanje dubokih deflacijskih pritisaka u zemlji.
"Cilj rasta od 5 posto čini se težnjom, a ne ozbiljnim političkim ciljem", rekao je Eswar Prasad, ekonomist i stručnjak za Kinu sa Sveučilišta Cornell.
"Kina treba paket pažljivo ciljanih mjera fiskalne i monetarne politike, ali one moraju biti popraćene reformskim mjerama za ponovno oživljavanje produktivnosti i preusmjeravanje stava vlade prema privatnom poduzetništvu."
Neki analitičari kažu da posebne mjere fiskalnog poticaja, kao što je 300 milijardi Rmb (40 milijardi USD) subvencija za trgovinu robom široke potrošnje, nisu tako velike kao što se očekivalo.
Peking je također najavio 4,4 biliona Rmb u posebnim obveznicama lokalne vlade za infrastrukturu i druga ulaganja i 1,3 bilioma Rmb u posebnim obveznicama centrane države, oboje malo manje od očekivanog, rekao je Hui Shan, glavni kineski ekonomist Goldman Sachsa.
"Fiskalne brojke su razočaravajuće", rekao je Shan, ali je dodao da bi vlada mogla povećati ili ubrzati izdavanje obveznica kasnije ove godine. Kako bi se ostvario cilj rasta BDP-a, izvoz bi trebao "iznenaditi s pozitivne strane", rekla je.
SAD je uveo dodatne carine od 20 posto na kineski izvoz otkako je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost u januaru i zaprijetio daljnjim mjerama.
Kina je ove sedmice uzvratila ciljajući na izvoz poljoprivrednih i energetskih proizvoda iz SAD-a, kao i nametanjem kontrole izvoza i sigurnosnih mjera američkim firmama.