
Kina je optužila SAD za "ozbiljno kršenje" trgovinskog primirja između dviju sila i obećala poduzeti snažne mjere za odbranu svojih interesa dok se napetosti ponovno rasplamsavaju.
Kina i SAD su se tokom razgovora u Ženevi početkom maja dogovorili o sporazumu kojim bi se privremeno smanjile njihove uzajamne tarife, koje su porasle i do 145 posto.
Predsjednik Donald Trump u petak je tvrdio da je Kina "potpuno prekršila" sporazum, dok su američki dužnosnici postajali sve frustriraniji mlakim tempom izvoza rijetkih zemalja preko Pacifika od sporazuma od 12. maja.
No, u ponedjeljak je kinesko ministarstvo trgovine izjavilo da je podržalo sporazum i optužilo Washington da je posljednjih sedmica uveo "niz diskriminirajućih i restriktivnih mjera" koje su potkopale Ženevski konsenzus i naštetile "legitimnim pravima i interesima Kine".
"Ako SAD inzistira na tome da ide svojim putem i nastavi štetiti interesima Kine, Kina će nastaviti poduzimati snažne i odlučne mjere za zaštitu svojih legitimnih prava", priopćilo je ministarstvo.
Među američkim akcijama navedenim u izjavi bila su upozorenja protiv korištenja Huaweijevih čipova globalno, zaustavljanje prodaje softvera za dizajn čipova kineskim firmama i ukidanje viza za kineske studente.
Porast napetosti doveo je do pada azijskih tržišta. Hongkonški indeks Hang Seng pao je za 2,3 posto, a japanski Nikkei indeks za 1,5 posto u ranom trgovanju. Offshore renminbi oslabio je za 0,1 posto na 7,21 za dolar, prenosi SEEbiz.
Američki dužnosnici vjerovali su da će sporazum od 12. maja ukinuti kineska ograničenja izvoza rijetkih zemalja koja je objavljena početkom aprila, ali Kina je umjesto toga zadržala svoj izvozni režim, dok je samo polako odobravala pošiljke u SAD.
Kritični minerali široko se koriste u američkim lancima opskrbe automobilskom, elektroničkom i odbrambenom industrijom, a spor tempo izvoza u SAD predstavlja sve veću prijetnju prekida rada za američke proizvođače.
„SAD je jednostrano izazvao nove trgovinske trenja“, priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine. „Umjesto da razmisli o vlastitim postupcima, neutemeljeno je optužila Kinu za kršenje konsenzusa“, dodalo je ministarstvo.
Trump je u petak novinarima rekao da se nada riješiti spor u pozivu s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, ideju koju je nekoliko puta iznosio posljednjih mjeseci, ali koja još nije ostvarena.
Američki dužnosnici, uključujući ministra finansija Scotta Bessenta, u nedjelju su rekli da očekuju da će dvojica čelnika vrlo brzo razgovarati. Bessent je za CBS rekao da je uvjeren da će Trump i Xi uspjeti izgladiti razlike oko rijetkih zemalja u nadolazećem telefonskom pozivu. Dužnosnici Bijele kuće rekli su da bi se poziv trebao održati ove sedmice.
„Ono što Kina radi jest da zadržava proizvode koji su bitni za industrijske lance opskrbe Indije, Evrope, a to nije ono što pouzdan partner radi“, rekao je.
„Činjenica da zadržavaju neke od proizvoda koje su pristali objaviti tokom našeg sporazuma, možda je to greška u kineskom sustavu, možda je to namjerno, vidjet ćemo nakon što predsjednik razgovara s predsjednikom stranke“, rekao je.