peking traži rješenje

Kina želi pregovore, Trump prijeti novim carinama

Autor: Biznis.ba
Kina želi pregovore, Trump prijeti novim carinama
Foto: Agencije

Dok Donald Trump pojačava svoje prijetnje carinama Kini, Peking pokušava pobijediti sljedećeg predsjednika SAD-a vlastitim ograničenjima i dovesti Washington za pregovarački stol prije pravog trgovinskog rata, kažu analitičari.

Naoružana lekcijama iz posljednjeg trgovinskog rata tokom Trumpova prvog mandata, Kina nastoji prikupiti pregovaračke prednosti kako bi započela pregovore s novom američkom administracijom o spornim aspektima bilateralnih veza, uključujući trgovinu i ulaganja te znanost i tehnologiju. Također je zabrinut zbog štetnih učinaka dodatnih carina na njezino već krhku ekonomiju.

Ove je sedmice Kina pokrenula istragu protiv američkog giganta čipova Nvidia (NVDA) zbog, kako je tvrdila, sumnji u kršenje antimonopolskih pravila, što slijedi nakon zabrane izvoza rijetkih minerala u SAD.

"Moramo na ovo gledati kao na početnu ponudu u onome što će se vjerovatno na kraju pretvoriti u pregovore sa SAD-om, a ne samo u nametanje carina", rekao je Fred Neumann, glavni azijski ekonomist HSBC-a.

Kina je bolje pripremljena nositi se s gotovo svim carinama, osim "najave Armagedona" o carinama od 60 posto na svu kinesku robu, rekao je George Magnus, znanstveni suradnik Kineskog centra Sveučilišta Oxford.

Drugo najveće svjetsko gospodarstvo sada globalno dominira sektorima kao što su električna vozila i zelena energija te ima manje potrebe za Boeingovim mlažnjacima (BA) i velikim automobilima na benzin koje je kupilo 2017., nakon što je pronašlo zamjene poput Airbusovih aviona i njegovih vlastiti Comac C919.

Ali Kina je daleko od samodostatnosti.

Novi trgovinski rat s najvećim svjetskom ekonomijom još bi više naštetio Kini, kažu analitičari, budući da Washington može nametnuti sve veće uvozne carine na njezinu robu i dodatno otrgnuti Kinu iz njezinih opskrbnih lanaca.

Kina i dalje treba uvoziti strateške materijale iz SAD-a kao što su napredni mikročipovi i druga visokotehnološka oprema i računa na to da će američki potrošači kupovati njezinu robu, s obzirom na sve pesimističnije izglede za globalnu trgovinu i slabu domaću potrošačku potražnju.

Peking želi sjesti s Trumpom prije nego što dodatno ograniči američki izvoz visoke tehnologije i kako bi osigurao obnovu američko-kineskog Sporazuma o znanosti i tehnologiji, rekla je Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistica za Aziju i Pacifik u Natixisu.

Sporazum, koji omogućuje znanstvenu saradnju između dviju zemalja, istekao je u kolovozu i pregovori oko njegove obnove vjerojatno neće biti dovršeni prije Trumpove inauguracije 20. januara.

Dok je kineski Huawei uložio velika sredstva u svoje napredne mogućnosti izrade čipova, njihova komercijalna održivost ostaje nejasna, dodala je, potičući kineske pregovarače da sjednu za stol sa svojim američkim kolegama kako bi postigli dogovor koji će osigurati stalnu opskrbu čipovima proizvedenim u Americi.

Pekingu su trebale dvije godine prije nego što je pristao kupiti dodatnih 200 milijardi američkih dolara u američkoj robi i uslugama, prema uvjetima sporazuma "Prva faza" kojim je okončan prvi trgovinski rat.

Ovaj put, Kina ima nove mrkve kojima se može motati, kao što je povećanje kupnje nafte i ukapljenog prirodnog plina, budući da SAD trenutno ispumpava više nego što može potrošiti.

"Trump se hvalio tijekom predizborne kampanje: 'Buši dušo, buši', pa će (mu) trebati potpora potražnje", rekao je Bo Zhengyuan, partner sa sjedištem u Šangaju u konzultantskoj firmi Plenum, prenosi SEEbiz.

S obzirom na sve veća ograničenja na izvoz čipsa, poljoprivredna roba, roba i energija su među stavkama koje SAD još uvijek mogu prodavati Kini, rekao je Bo.

Kinesko ministarstvo trgovine reklo je da je otvoreno za angažman i komunikaciju s ekonomskim i trgovinskim timovima Trumpove administracije, kada je zatraženo za komentar.

Ali Peking također ima batine kojima može pobijediti Washington, ako američka strana smatra da kineski neuspjeh da ispuni svoje prethodne kupovne obveze znači da će više dobiti od carina nego od pregovora.

Američke firme već osjećaju pritisak, rekao je Michael Hart, predsjednik Američke privredne komore u Kini.

"Američke firme i druge strane firme doista su bile zabrinute imaju li doista pristup ovom tržištu", rekao je Hart. "Možemo li više uopće prodavati u Kini? Postoji li izravna zabrana za nas?"

Poslovno raspoloženje među američkim firmama u Kini najniže je od 1999., prema septembarskom istraživanju ogranka Američke komore u Šangaju.

U igri su i neekonomski čimbenici. Trump je obećao dodatne carine od 10% na kinesku robu kako bi natjerao Peking da učini više kako bi zaustavio dotok fentanila u SAD

"Korištenje političkih opravdanja za nametanje trgovinskih ograničenja u konačnici čini napetosti mnogo nerješivijima", rekao je Neumann iz HSBC-a.

Carine na fentanil također odražavaju kineska ograničenja uvoza trgovinskih partnera koji nisu zadovoljni Pekingom zbog pitanja kao što su ljudska prava, Tajvan i Južno kinesko more.