
Rast kineskog izvoza u maju nije ispunio očekivanja, zbog naglog pada isporuka u Sjedinjene Američke Države, a analitičari navode da će se efekti trgovinskog primirja između Pekinga i Vašingtona vidjeti u podacima za jun.
Kineski izvoz u SAD pao je za 34,5 posto u odnosu na prošlu godinu, što je najoštriji pad od februara 2020, prema podacima Wind Information, kada je pandemija COVID-19 poremetila trgovinu. Uvoz iz SAD-a pao je za preko 18 odsto, dok se trgovinski suficit Kine sa SAD-om smanjio za 41,55 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 18 milijardi dolara.
Ukupni izvoz porastao je za 4,8 posto prošlog mjeseca, izraženo u američkim dolarima, u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju carinski podaci objavljeni u ponedjeljak, što je manje od procjena Reutersove ankete koja je očekivala rast od 5 posto.
Uvoz je u maju pao za 3,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je značajan pad u poređenju sa očekivanjima ekonomista koji su predviđali pad od 0,9 posto. Uvoz je ove godine opao uglavnom zbog slabe domaće potražnje, piše Seebiz.
Ovo je u velikoj mjeri nadoknađeno isporukama prema zemljama jugoistočne Azije, koje su porasle za gotovo 15 posto u odnosu na prethodnu godinu, kao i isporukama u zemlje Evropske unije i Afriku, koje su porasle za 12 odsto odnosno preko 33 posto.
Ukupni trgovinski suficit Kine porastao je za 25 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 103,2 milijarde dolara u maju.
Ipak, rast izvoza u maju se značajno usporio u odnosu na rast od 8,1 posto u aprilu, kada je povećanje isporuka u zemlje jugoistočne Azije kompenzovalo nagli pad izvoza robe u SAD. Kineske isporuke u SAD pale su za preko 21 posto u aprilu, nakon što su uvedene prohibitivne carine.
“Prohibitivne carine su ukinute tek sredinom maja, a šteta je već bila učinjena”, rekao je Tianchen Xu, viši ekonomista u Economist Intelligence Unit-u.
Kineski izvoz rijetkih minerala pao je za 5,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 5.865,6 tona, pokazuju carinski podaci, budući da je Peking pooštrio kontrolu izvoza ključnih minerala kako bi stekao prednost tokom trgovinskih pregovora sa Trampovom administracijom.
Obim izvoza automobila i brodova porastao je za 22 odsto, odnosno oko 5 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je izvoz pametnih telefona i kućnih aparata pao za oko 10 posto odnosno 6 posto.
Kineski uvoz soje porastao je za 36,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na rekordnih 13,92 miliona metričkih tona, prema podacima Wind Information.
Trgovinski pregovori sa visokim ulozima
Xu očekuje da će se izvoz prema SAD-u donekle oporaviti u junu. “To će biti prvi puni mjesec u kojem će kineski izvoznici imati koristi od smanjenih američkih carina”, rekao je Xu, dodajući da će se isporuke rijetkih minerala i električnih uređaja oporaviti nakon što je Peking ublažio nadzor nad tim izvozom.
Prohibitivne carine od 145 posto na kinesku robu, koje je uveo američki predsjednik Donald Tramp, stupile su na snagu u aprilu, što je podstaklo Peking da odgovori trocifrenim carinama i drugim restriktivnim mjerama, uključujući kontrolu izvoza ključnih minerala.
SAD i Kina su prošlog mjeseca postigli preliminarni dogovor u Ženevi, u Švicarskoj, što je dovelo do toga da su obje strane ukinule većinu carina. Vašingtonske carine na kinesku robu sada iznose 51,1 posto, dok su pekinške carine na američki uvoz 32,6 odsto, prema podacima Peterson Institute for International Economics.
Zichun Huang, kineski ekonomista u Capital Economics-u, ukazao je na rane znakove rasta američke potražnje za kineskom robom nakon primirja postignutog u Ženevi.
Iako je napomenuo da je potrebno određeno vrijeme da se oporavljena potražnja pretoči u stvarne isporuke, Huang je upozorio da je malo vjerovatno da će se postojeće carine dodatno smanjiti, a postoji i mogućnost da budu ponovo povećane, što bi moglo dovesti do usporavanja rasta izvoza do kraja godine.