pokazalo istraživanje

Neočekivani pad proizvodne aktivnosti Kine

Autor: Biznis.ba
Neočekivani pad proizvodne aktivnosti Kine
Foto: Unsplash

Proizvodna aktivnost Kine neočekivano se smanjila u januaru, pokazalo je službeno istraživanje fabrika u ponedjeljak, što je najslabiji rezultat od augusta, održavajući živim pozive za državnim poticajima u drugoj najvećoj ekonomiji svijeta.

Službeni indeks menadžera nabave (PMI) smanjio se na 49,1 u siječnju s 50,1 u decembru, ispod granice od 50 koja razdvaja rast od kontrakcije i promašivši medijan prognoze od 50,1 u Reutersovoj anketi, piše Reuters.

Kineska ekonomija od 18 bilijuna dolara dostiglo je vladin cilj rasta od “oko 5%” tokom 2024. godine, ali na neuravnotežen način, s izvozom i industrijskom proizvodnjom koja je daleko nadmašila maloprodaju, dok nezaposlenost ostaje povišena.

Prijetnja američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju 10-postotne kaznene carine na kineski uvoz 1. februara, kako bi prisilio Peking da suzbije trgovinu hemijskim prekursorima fentanila, riskira otkrivanje koliko je njihova ekonomija ovisna o izvozu za rast.

Kineski trgovinski suficit dosegao je gotovo bilion dolara prošle godine, jer su proizvođači nastojali premjestiti zalihe u inozemstvo kako bi se suprotstavili slaboj domaćoj potražnji, prenose Financije hr. Izvoznim pošiljkama dodatno su pomogle deflacija fabrička cijena i slabi juan, čineći kinesku robu konkurentnijom na globalnim tržištima.

No kod kuće, padajuće cijene nagrizle su korporativne profite i prihode radnika.

Ne-proizvodni PMI, koji uključuje usluge i građevinarstvo, usporio je na 50,2 s 52,2 u prosincu.

Kreatori politike obećali su uvođenje dodatnih poticaja tijekom 2025. godine, ali analitičari strahuju da će oni ostati fokusirani na industrijska unapređenja i infrastrukturu, umjesto na kućanstva, što bi moglo pogoršati prekapacitiranost u tvornicama, oslabiti potrošnju i povećati deflacijske pritiske.

Peking je obećao dati prioritet revitalizaciji domaće potražnje, ali nije otkrio mnogo osim nedavno proširenog programa zamjene koji subvencionira kupovinu automobila, kućanskih aparata i druge robe.

Kineski čelnici također se nadaju da će mjere političke podrške s kraja prošle godine povećati potražnju u posrnulom sektoru nekretnina i ublažiti financijske poteškoće developera, što značajno utječe na domaću potražnju i financije lokalnih vlasti.

Ponovno pokretanje potrošnje kineskih potrošača smanjilo bi izloženost proizvođača Trumpovim prijetnjama carinama, za koje je tokom kampanje rekao da bi mogle dosegnuti i 60%.

Analitičari koje je anketirao Reuters predviđaju da je privatni Caixin PMI ostao na 50,5. Podaci će biti objavljeni 31. januara.