Svijet

Posljednji brod napušta ukrajinsku luku u okviru crnomorske žitne inicijative

Autor: Biznis.ba
Posljednji brod napušta ukrajinsku luku u okviru crnomorske žitne inicijative

Posljednji brod bi trebao napustiti luku u Ukrajini u srijedu, u skladu sa sporazumom koji omogućava siguran i izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora, saopćio je portparol UN-a, dan prije nego što bi Rusija mogla napustiti pakt zbog prepreka za izvoz njenog žita i đubriva.

Ujedinjene nacije i Turska posredovali su u sporazumu o crnomorskoj žitnoj inicijativi u prvih 120 dana u julu prošle godine kako bi pomogli u rješavanju globalne krize hrane koja je pogoršana ruskom invazijom na Ukrajinu, jednog od vodećih svjetskih izvoznika žitarica.

Moskva je pristala da produži Crnomorski pakt za još 120 dana u novembru, ali je onda u martu pristala na produženje od 60 dana - do 18. maja - osim ako se ne ispuni lista njenih zahtjeva u vezi sa sopstvenim poljoprivrednim izvozom.

Kako bi u julu uvjerili Rusiju da dozvoli izvoz žitarica iz Crnog mora, Ujedinjene nacije su se u isto vrijeme suglasile da pomognu Moskvi s vlastitim poljoprivrednim pošiljkama na tri godine.

- Još uvijek ima puno otvorenih pitanja u vezi s našim dijelom sporazuma. Sada će se morati donijeti odluka - kazao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u utorak, prenose ruski mediji.

Visoki zvaničnici Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a sastali su se prošle sedmice u Istanbulu kako bi razgovarali o paktu o Crnom moru.

- Kontakti se odvijaju na različitim nivoima. Očigledno smo u delikatnoj fazi – izjavio je portparol UN-a Stephane Dujarric u utorak.

Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu kazao je prošle sedmice kako misli da bi sporazum mogao biti produžen za još najmanje dva mjeseca.

Dok ruski izvoz hrane i đubriva ne podleže sankcijama Zapada uvedenim nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Moskva tvrdi da ograničenja plaćanja, logistike i osiguranja predstavljaju prepreku za isporuke.

Sjedinjene Države odbacile su žalbe Rusije.

Američka ambasadorica pri UN Linda Tomas-Grinfild izjavila je prošle sedmice da "Rusija izvozi žito i đubrivo na istim nivoima, ako ne i više, nego prije invazije u punom obimu."

Zvaničnici iz Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a čine Zajednički koordinacioni centar (JCC) u Istanbulu, koji provodi crnomorski ugovor o izvozu. Oni ovlašćuju i pregledavaju brodove. Od 4. maja ZSO nije odobrio nijedno novo plovilo.

Ovlaštene brodove pregledavaju službenici JCC-a u blizini Turske prije nego što putuju do ukrajinske crnomorske luke preko morskog humanitarnog koridora da pokupe svoj teret i vrate se u turske vode na konačnu inspekciju.

Prema sporazumu, još uvijek postoji samo jedan brod u ukrajinskoj luci koji bi trebao isploviti u srijedu i proći morskim koridorom sa svojim teretom, rekao je portparol UN-a, dok je još jedan brod u utorak bio u tranzitu natrag za Tursku, a još pet brodova čekaju izlaznu inspekciju u turskim vodama.

U izvodu iz pisma u čiji je uvid Reuters došao prošlog mjeseca, Rusija je svojim kolegama iz JCC-a poručila da neće odobriti nijedno novo plovilo da učestvuje u crnomorskom sporazumu osim ako tranzit ne bude obavljen do 18. maja.

Navodi se da je to učinjeno "kako bi se izbjegli komercijalni gubici i spriječili mogući sigurnosni rizici" nakon 18. maja.

S obzirom na to rusko upozorenje, čini se malo vjerojatnim da bi bilo koji vlasnici brodova ili osiguravajuća društva bili spremni da nastave s transportom ukrajinskih žitarica ako Rusija ne pristane na produženje sporazuma i odluči da odustane.

Ujedinjene nacije, Turska i Ukrajina nastavili su sa crnomorskim sporazumom u oktobru tokom kratke suspenzije vlastitog učešća od strane Rusije.

Tridesetak miliona metričkih tona žitarica i prehrambenih proizvoda izvezeno je iz Ukrajine u okviru sporazuma, uključujući skoro 600.000 metričkih tona žitarica u plovilima Svjetskog programa za hranu za operacije pomoći u Afganistanu, Etiopiji, Keniji, Somaliji i Jemenu, saopćile su Ujedinjene nacije.

(Biznis.ba/FENA)