
Dvodnevna sjednica američke Uprave federalnih rezervi privodi se kraju.
Fed gotovo sigurno neće smanjiti kamatne stope, ali bi mogao nagovijestiti da bi to mogao učiniti na nekom od svojih budućih sastanaka.
Posljednjih dana više analitičara je iznijelo teze da Donald Trump svojom politikom (carine, otpuštanja u državnom sektoru…) savršeno usporava ekonomski rast i time utiče na pad prinosa državnih obveznica, prenosi SEEbiz.
Prezaduženi SAD ove godine mora refinansirati veliki dio svog duga, pa im je naravno u interesu da kamatne stope budu što niže, jer bi time uštedjeli milijarde dolara na novim emisijama obveznica. Istovremeno, u uslovima lošijih makroekonomskih podataka, Trump bi Fed “natjerao” na dodatno snižavanje kamata, što bi otvorilo put novom ekonomskom uzletu.