Javni raskol

Raspad prijateljstva Muska i Trumpa ugrožava SpaceX poslove od 22 milijarde dolara

Autor: Biznis.ba
Raspad prijateljstva Muska i Trumpa ugrožava SpaceX poslove od 22 milijarde dolara
Foto: X.com

Kada se Donald Trump u srijedu privatno sastao sa zvaničnicima Bijele kuće, ništa nije ukazivalo na to da je američki predsjednik blizu javnog raskola sa Elonom Muskom milijarderom i vlasnikom čija mu je izdašna podrška pomogla da osvoji drugi predsjednički mandat krajem prošle godine.

Prema američkim medijima, koji se pozivaju na izvore iz Bijele kuće, Trump je na sastanku izrazio zbunjenost i frustraciju zbog Muskovih javnih napada i negativnih komentara u vezi sa njegovim velikim paketom zakona o smanjenju poreza i povećanju javne potrošnje. Ipak, tada se još uvijek suzdržavao i nije htio javno reagovati, jer je navodno želio da zadrži Muskovu političku i finansijsku podršku uoči novih izbora za Kongres krajem 2026. godine, kada će se birati svih 435 članova Predstavničkog doma i trećina od 100 senatora.

Već do četvrtka popodne Trumpovo raspoloženje se potpuno promijenilo, nakon što se i Musk pridružio kritičarima paketa zakona, za koji se, prema procjenama Kongresnog budžetskog biroa (CBO), očekuje da će u narednih deset godina povećati javni dug — koji trenutno iznosi oko 36,2 biliona dolara — za dodatnih 2,4 biliona dolara, prenose Financije.hr.

Trump je u četvrtak navodno bio bijesan zbog Muskovih objava na društvenoj mreži X, gdje je Mask Trumpov paket okarakterisao kao “fiskalno neodgovoran” i nazvao ga “odvratnom grozotom,” te najavio da će aktivno raditi protiv svakog republikanca koji bude glasao za taj zakon u Kongresu.

Na sastanku sa njemačkim kancelarom Friedrichom Merzem u Ovalnom kabinetu, Trump je okupljenim novinarima rekao da je “veoma razočaran” ponašanjem svog dojučerašnjeg bliskog savjetnika, koji je u prethodnim mjesecima predvodio odjeljenje DOGE, koje je praktično ukinulo brojne savezne agencije i otpustilo hiljade ljudi. Musk je ubrzo odgovorio Trampu putem društvenih mreža, nakon čega je uslijedilo javno prepucavanje.

“Najlakši način da se uštedi milijarde i milijarde dolara u budžetu države bio bi ukidanje Elonovih državnih subvencija i ugovora,” napisao je Trump na svojoj mreži Truth Social. Time je očigledno ciljao na izdašne subvencije od kojih koristi ima Muskova kompanija Tesla, kao i na ugovore sa državom koje ima njegova kompanija za svemirsku tehnologiju SpaceX.

Musk je odmah reagovao, rekavši da je možda vrijeme za formiranje nove političke stranke, i prenio objavu Ijana Majlsa Čonga, poznatog Maskovog pristalice i desničarskog aktiviste, koji je poručio da bi Trumpa trebalo opozvati.

Odnosi Trumpa i Muska su u jednom trenutku bili bez presedana u Wahsingtonu. Aktualni američki predsjednik omogućio je ovom milijarderu gotovo neograničen pristup i uticaj unutar Bijele kuće i svih državnih ministarstava. Musk je prošle godine potrošio oko 300 miliona dolara na predizbornu kampanju Trumpa i drugih republikanaca.

Musk je mjesecima pokušavao da bude i “insajder” i disruptor u Trumpovoj administraciji — iza kulisa je gradio političke dogovore, hvalio Trampov program milionima svojih pratilaca na društvenim mrežama, dok je istovremeno kritikovao državnu birokratiju i navodnu rasipnost federalne vlade.

Još prošle sedmice Trump se, uz minimalnu pompu, zahvalio Musku na saradnji nakon njegove najave da napušta administraciju kako bi se više posvetio vođenju Tesle i drugih kompanija u svom portfelju, uz komentar da “Elon zapravo ne odlazi.”

Međutim, ne samo da Mask nije otišao, već se veoma brzo pretvorio u jednog od Trumpovih najvećih kritičara, što je šokiralo Bijelu kuću. U zvaničnom saopštenju, Bijela kuća je Muskov javni raskid opisala kao “nesrećnu epizodu”, ističući da “nije zadovoljan Velikim Lijepim Zakonom jer on ne sadrži mjere koje je lično zagovarao.”

Zbog javnog sukoba Muska i Trumpa reagovala su i finansijska tržišta, pa su akcije Tesle u četvrtak pale za 14 odsto. Raskid je izazvao i zabrinutost među Trampovim političkim saveznicima u Kongresu, koji rade na usvajanju njegovog paketa, protiv kojeg se i dalje protive demokrate i manji broj glasnih republikanaca.

Ovaj raskid bi mogao da redefiniše političku budućnost obojice. Za Trumpa, gubitak Muskove podrške može negativno uticati na odnose sa dobro finansiranim donatorima u tehnološkom sektoru, zajednicom korisnika društvenih mreža i mlađim muškim biračima. Radi se o ključnim grupama do kojih će sada vjerovatno teže dolaziti, a to bi moglo otežati i prikupljanje sredstava za ključne kongresne izbore krajem 2026. godine.

Za Muska, rizici su potencijalno još veći. Sukob sa Trumpom može dovesti do pojačanog regulatornog nadzora nad njegovim poslovanjem, što bi moglo ugroziti i ugovore koje njegove kompanije imaju sa državom, pa čak otvoriti vrata regulatornim istragama koje bi mogle umanjiti profitabilnost njegovih firmi.

Prema izvorima iz Bijele kuće, sukob između njih dvojice tinjao je već neko vrijeme, a kap koja je prelila čašu bila je Trumpova odluka da povuče nominaciju za direktora NASA-e Džareda Isakmana, Muskovog pažljivo odabranog kandidata. Isakman je takođe milijarder i preduzetnik, i bliski Maskov saveznik, koji se smatra ključnim za realizaciju Maskove vizije svemirskih istraživanja i komercijalizacije svemirske tehnologije.

Eliminacija Isakmana se tumačila kao direktna poruka Musku da je izgubio politički uticaj i da se raskol između njega i Trumpovih ljudi produbio. Čak i prije ove epizode, u Bijeloj kući su već počeli da ograničavaju Muskov uticaj i u tišini preuzimali kontrolu nad budžetskim i kadrovskim odlukama. Sam Tramp je to potvrdio početkom marta, rekavši članovima svog kabineta da ministri — a ne Mask — imaju konačnu riječ o tome kako se vode ministarstva.

Istovremeno, Musk je sve češće govorio da mu se vrijeme u vladi privodi kraju, izražavajući sve veću frustraciju jer nije uspio da još agresivnije smanji državnu potrošnju. Njegove prijetnje i komentari o Trampovom zakonskom paketu bili su iz dana u dan sve glasniji, ali se u Bijeloj kući smatralo da te izjave neće suštinski uticati na dalji tok stvari. I nakon javnog raskida i oštrih riječi, ostaje neizvjesno da li će Muskov bijes uspjeti da promijeni Trumpove planove za zakon, koji predsjednik smatra ključnim stubom svog mandata.

Musk je poslednjih mjeseci sve aktivnije učestvovao u politici, finansirajući republikanske kampanje na lokalnim izborima, a van SAD-a je otvoreno podržao njemačku desničarsku stranku AfD na izborima početkom godine. Zbog Muskovog povezivanja sa Trumpom i krajnjom desnicom, širom svijeta su organizovani masovni protesti i bojkoti Teslinih automobila. U posljednjem padu Teslinih akcija, njihova tržišna vrijednost je u četvrtak smanjena za 14 odsto — što je obrisalo oko 150 milijardi dolara vrijednosti kompanije.

Osim toga, ako Trump ispuni svoje najave, brojni ugovori između države i Muskovog SpaceX-a, vrijedni oko 22 milijarde dolara, mogli bi biti ugroženi. Među njima je i ugovor vrijedan 5 milijardi dolara za kapsulu Dragon — jedinu opciju koju NASA trenutno ima za transport astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) i njihovo vraćanje, kao i niz ugovora u vrijednosti od 15 milijardi dolara za rakete Falcon 9, koje se koriste za lansiranje raznog tereta, uključujući američke vojne satelite.

Prema najnovijim informacijama od petka ujutro, zvaničnici Bijele kuće dogovorili su telefonski razgovor između Muska i Trumpa, u nadi da će pokušati da izglade nesuglasice. Nakon što je vijest o tome objavljena, vrijednost Teslinih akcija porasla je za 5 posto, zahvaljujući optimizmu investitora.