Istraživanje

Rast proizvodnje u Kini najjači u godinu dana

Autor: Biznis.ba
Rast proizvodnje u Kini najjači u godinu dana
Foto: X

Fabričke aktivnosti u Kini u martu su porasle najjačim tempom u više od godinu dana, pokazalo je privatno istraživanje u ponedjeljak, u znakovima stabilizacije rasta u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji.

Indeks menadžera nabave u proizvodnji Caixin/S&P Global u Kini iznosio je 51,1 u martu - što je najjači od februara 2023. - nakon što je u februaru iznosio 50,9. Ekonomisti su očekivali da će očitanje dostići 51, prema anketi Reutersa. Oznaka od 50 tačaka odvaja širenje od skupljanja.

Ovaj podatak potvrđuje još jedno službeno istraživanje proizvodne aktivnosti koje je nadmašilo tržišna očekivanja i bilo najjače u 11 mjeseci. Službeno istraživanje o neproizvodnim aktivnostima u Kini zabilježilo je svoje najjače očitanje od juna, dodajući ohrabrujuće nedavne podatke o izvozu i prodaji na malo.

"Općenito gledano, proizvodni sektor nastavio se poboljšavati u martu, uz ubrzanje ekspanzije ponude i potražnje, a potražnja u inostranstvu raste", rekao je Wang Zhe, viši ekonomist u Caixin Insight Group, u objavi istraživanja.

Kineski Nacionalni ured za statistiku objavio je podatke istraživanja u nedjelju koji pokazuju da je službeni proizvodni PMI zemlje u marttu iznosio 50,8, što je njegov najjači rezultat od marta prošle godine koji je također bio jači od očekivanja od 49,9 u anketi Reutersa, a prenosi SEEbiz.

Ta su istraživanja obično prve tačke ekonomskih podataka dostupnih svakog mjeseca i daju uvid u stanje kineske ekonomije.

Kina je postavila cilj rasta od "oko 5%" za 2024., dok je postavila omjer deficita i BDP-a od 3% za godinu i ponovila plan za udvostručenje "visokokvalitetnog rasta" i proizvodnje.

S obzirom na visoku bazu podataka za 2023., nekoliko je ekonomista upozorilo da će Peking možda morati posegnuti za snažnijim poticajima kako bi postigao svoje ciljeve rasta za 2024.

Najnoviji podaci ukazuju na neke dugotrajne zabrinutosti, posebno u vezi s cijenama.

Proizvođačke cijene u Kini padaju već više od godinu dana, dok su potrošačke cijene pale u četiri od posljednjih pet mjeseci.