Saudijska Arabija i Kuvajt potpisali su sporazum kojim je okončan skoro petogodišnji spor vezan za zajednička naftonosna polja i odlučili da nastave eksploataciju u neutralnoj Podijeljenoj zoni, ali su naglasili da će, kao članovi Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), smanjiti proizvodnju sirove nafte, javlja AP.
Na tom području je svakog dana izvlačeno oko 300.000 barela nafte, sve dok početkom 2015. godine, zbog spora, proizvodnja nije prekinuta.
U Podijeljenoj zoni, na granici dvije zemlje, može se eksploatisati pola miliona barela dnevno.
Navodi se da sporazum sa Kuvajtom neće uticati na odluku Saudijske Arabije da dnevnu eksploataciju sirove nafte svede na 9,7 miliona barela.
Biznis.ba
Stanje platežne nesposobnosti
Odluka za tri dana: Hoće li Nova Željezara Zenica završiti u stečaju?
Energetska tranzicija
Historijski program u FBiH: Građani uskoro dobijaju subvencije za solarne elektrane
Finansijer AICS
Nova podrška turizmu: Dodijeljena sredstva za 19 projekata u USK
Interes kupaca snažan