"sigurni par ruku"

Šta će imenovanje Bessenta značiti za globalna finansijska tržišta?

Autor: Biznis.ba
Šta će imenovanje Bessenta značiti za globalna finansijska tržišta?
Foto: Arhiv

Finansijska tržišta u ponedjeljak su pozdravila izbor novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za ministra finansija SAD-a, a valute širom svijeta rastu u nadi da menadžer hedge fonda Scott Bessent može ublažiti žaoku Trumpovih ekstremnijih ekonomskih pogleda.

Indeks američkog dolara, koji mjeri dolar u odnosu na šest glavnih valuta, pao je u ponedjeljak 0,8% na 106,69, umanjujući neke od svojih nedavnih dobitaka nakon značajnog porasta od kraja septembra.

Euro je bio najbolji, porastao je za oko 1% na 1,0517 USD u 14:25. Londonsko vrijeme. Jen, funta sterlinga i valute Antipodean također su porasle u odnosu na dolar.

Ovi potezi dolaze nakon što su globalni ulagači reagirali na vijest od petka navečer da je Trump signalizirao svoju namjeru da nominira Bessenta za vođenje jedne od najutjecajnijih uloga u američkoj vladi. Ministarstvo finansija ima opsežan nadzor nad poreznom politikom, javnim dugom i međunarodnim financijama.

Analitičari smatraju Bessenta, osnivača investicijske firme Key Square Group sa sjedištem u Connecticutu, "sigurnim parom ruku", poznatim sudionikom na tržištu i umjerenijim odabirom u usporedbi s nekim od njegovih suparnika.

Očekuje se da će 62-godišnjak potaknuti Trumpa da razmotri mekši pristup carinama, ukine regulaciju kako bi potaknuo rast i ciljao na smanjenje deficitarne potrošnje.

"Trumpov izbor za ministra finansija dodatno je povećao raspoloženje ulagača, a dionice na Wall Streetu izgledaju spremne za novi nalet dobitaka", rekla je Susannah Streeter, voditeljica novca i tržišta u Hargreaves Lansdownu, u bilješci istraživanja.

“Duga karijera upravitelja hedge fondova Scotta Bessenta u upravljanju tržišnim zaokretima povećala je povjerenje u nadolazeće pro-poslovne politike i podigla nade da će sve tarife biti visoko ciljane i potencijalno manje inflacijske po prirodi”, dodala je.

Trumpova historijska izborna pobjeda ranije ovog mjeseca pojačala je zabrinutost oko izgleda za više cijene, potaknuvši stratege da preispitaju izglede za globalne prinose na obveznice i valute.

Općenito se smatra da bi Trumpovo obećanje o uvođenju smanjenja poreza i oštrih carina moglo potaknuti ekonomski rast SAD-a - ali povećati fiskalni deficit i potaknuti inflaciju.

U nastojanju da poveća prihode, Trump je sugerirao da bi mogao nametnuti opću carinu od 20% na svu robu uvezenu u SAD, s carinom do 60% za kineske proizvode i jednom od čak 2000% na vozila proizvedena u Meksiku.

Iako su mnogi ekonomisti skeptični u pogledu učinkovitosti carina, Bessent ih je branio kao "korisno oruđe za postizanje vanjskopolitičkih ciljeva predsjednika". Također je, međutim, pozvao na postupno "uvođenje" carina.

"Vijesti da je Scott Bessent najbolji izbor za budućeg ministra finansija SAD-a povećale su mogućnost da bi neke 'Trumpove trgovine' mogle biti razvodnjene", rekli su analitičari Rabobanka u bilješci istraživanja.

“Bessent, uspješan upravitelj makro hedge fondova, povezuje se sa sklonošću smanjenju američkog proračunskog deficita na 3% BDP-a, što jasno sugerira manji apetit za deficitarnu potrošnju”, dodali su.

Bessent, koji je nekoć radio za milijardera, filantropa i investitora Georgea Sorosa, zagovarao je takozvani cilj 3-3-3, koji se odnosi na plan za smanjenje deficita na 3% do 2028., postizanje gospodarskog rasta od 3% i dodavanje 3% milijuna novih barela nafte dnevno.

Neki stratezi očekuju da će Trumpov izbor šefa riznice biti dočekan kao dobra vijest za azijske valute u nadolazećim mjesecima.

"Tržišno gledište da je Bessent kandidat 'sigurnih ruku' moglo bi doživjeti olakšanje u trezorima od otvaranja u ponedjeljak, budući da je rizik neortodoksnijeg kandidata procijenjen", Scott Spratt, strateg u Societe Generale Corporate and Investment Bankarstvo, navodi se u bilješci istraživanja.

“Sumnjamo da bi njegov stav da bi carine trebale biti 'slojevite' i da su početne razine o kojima se raspravlja 'maksimalistički' stavovi, također trebao pružiti početni poticaj azijskom tečaju i [kineskom juanu],” dodao je.

Izvršni direktor Tesle Elon Musk rekao je da bi imenovanje Bessenta za šefa riznice bilo razočaranje. U objavi na društvenim mrežama putem X-a 16. studenog, Musk je opisao Bessenta kao "uobičajeni izbor", dodajući da "uobičajno poslovanje dovodi Ameriku do bankrota."

Bessent je također bio zagovornik Trumpovog prihvaćanja kripto industrije, što znači da bi uskoro mogao postati prvi šef riznice koji otvoreno podržava kripto imovinu. Trump je ranije obećao da će Ameriku učiniti "kripto prijestolnicom planeta".

Bitcoin je prošle sedmice po prvi put probio razinu od 99.000 dolara dok ulagači nastavljaju cijeniti Trumpov povratak u Bijelu kuću.