Uprkos protivljenju

Trump želi prisiliti farmaceutski sektor na snižavanje cijena lijekova

Autor: Biznis.ba
Trump želi prisiliti farmaceutski sektor na snižavanje cijena lijekova
Foto: Arhivska fotografija

Američki predsjednik Donald Trump planira iskoristiti svoje izvršne ovlasti kako bi prisilio farmaceutske firmeda drastično smanje troškove lijekova, uprkos žestokom protivljenju industrije i nekih visokih republikanaca.

U objavi na društvenim mrežama u nedjelju navečer, Trump je rekao da će u ponedjeljak potpisati naredbu kojom će se cijene smanjiti "gotovo odmah za 30 do 80 posto".

Dodao je da će SAD uvesti politiku "najpovlaštenije nacije", "pri čemu će Sjedinjene Države plaćati istu cijenu kao i nacija koja plaća najnižu cijenu bilo gdje u svijetu".

Azijske farmaceutske dionice pale su u ponedjeljak nakon vijesti, a dionice Samsung Biologicsa, SK Biopharmaceuticalsa i BeiGenea pale su za 4 posto, 2,5 posto i 7,9 posto. U Indiji je Sun Pharma pala za više od 5 posto, predvodeći gubitke na referentnom indeksu Nifty 50.

Trump je pokušao sličan potez tijekom svog prvog mandata, ali nije uspio usred snažnog otpora farmaceutske industrije, prenosi SEEbiz.

Američki predsjednik je u nedjelju nagovijestio da će se suprotstaviti svakom sličnom protivljenju iz sektora, unatoč tome što su velike farmaceutske grupe i trgovačka tijela donirale za njegovu inauguraciju.

„Prilozi za kampanju mogu učiniti čuda, ali ne sa mnom, niti s Republikanskom strankom“, napisao je Trump. „Učinit ćemo pravu stvar, nešto za što se demokrati bore dugi niz godina.“

Reagirajući na predloženu izvršnu naredbu, lobistička skupina industrije PhRMA rekla je da je „određivanje cijena od strane vlade u bilo kojem obliku loše za američke pacijente“. Dodala je da „kako bismo smanjili troškove lijekova za Amerikance, trebali bismo se pozabaviti rastućim udjelom troškova lijekova koji ide posrednicima u sustavu.“

Skupina je bila jedno od nekoliko predstavničkih tijela koja su tužila posljednju Trumpovu administraciju zbog pokušaja ograničavanja cijena lijekova, što je na kraju dovelo do toga da Bijela kuća Joea Bidena u potpunosti odustane od prijedloga.

Bidenova administracija je potom u Zakon o smanjenju inflacije umetnula odredbu o pregovorima o lijekovima, ciljajući na 10 specifičnih lijekova u potezu za koji se procjenjuje da će uštedjeti gotovo 100 milijardi dolara tokom 10 godina.

Taj potez je također izazvao niz tužbi farmaceutske industrije, ali većina je bila neuspješna.