Trumpove carine na kinesku robu od 30% vjerovatno ostaju do kraja godine

Trumpove carine na kinesku robu vjerovatno će ostati na razini za koju se očekuje da će ozbiljno ograničiti kineski izvoz u SAD nakon 90-dnevnog primirja, kažu analitičari i investitori, sugerirajući da će Peking možda morati podnijeti daljnje ekonomske probleme uprkos aktivnim pregovorima.
Američke carine na kineske proizvode uvedene ove godine vjerovatno će se zadržati na 30% do kraja 2025., prema istraživanju Bloomberga u kojem je sudjelovalo 22 ispitanika iz mješavine azijskih, europskih i američkih upravitelja fondova, banaka i istraživačkih firmi. Iako je mnogo niža nego prije odmrzavanja ove sedmice, trenutna stopa dovoljno je visoka da u srednjoročnom razdoblju uništi 70% kineskih pošiljki najvećoj svjetskoj ekonomiji, predviđa Bloomberg Economics.
Rezultati istraživanja, provedenog u srijedu i četvrtak, otkrivaju niska očekivanja da će trgovinski pregovori brzo poništiti carine koje je Trump nametnuo Kini tokom svog drugog mandata. Službeni podaci koji će biti objavljeni u ponedjeljak trebali bi pokazati usporavanje kineske industrijske proizvodnje u aprilu jer su carinske prijetnje opterećivale izvoz, prema zasebnom istraživanju.
„Očekujemo da će trgovinski pregovori završiti površnim dogovorima“, rekla je Kelly Chen, ekonomistica u DNB banci. „Nema dovoljno vremena da se relativni položaji SAD-a i Kine dovoljno značajno promijene“ prije američkih međuizbora 2026. koji će poslužiti kao potencijalni rok za dogovor, rekla je.
Ističući neizvjesnost oko sposobnosti zemalja da riješe svoj sukob, očekivanja postaju podijeljenija u budućnosti, pri čemu sedam ispitanika predviđa pad carina ispod 30% za šest mjeseci, dok šest predviđa veće carine.
Ako SAD i Kina postignu konačni trgovinski sporazum, carine bi se mogle smanjiti na 20%, prema medijanu prognoze.
90-dnevno primirje započelo je u srijedu, kada su Kina i SAD počeli privremeno snižavati carine na međusobnu robu.
Ispitanici u velikoj većini predviđaju da će carine iz Trumpovog prvog mandata ostati, jer bi njihovo snižavanje bio veliki ustupak koji bi mogao razljutiti njegovu bazu. Te carine u prosjeku iznose oko 12%, prema procjenama Bloomberg Economicsa.
Trumpova carinska politika prema kineskoj robi jedna je od najvećih varijabli koje utječu na globalno ekonomiju i tržišta ove godine. Kineska imovina vjerovatno će se trgovati u uskom rasponu blizu trenutnih razina do kraja godine pod oblakom neizvjesnosti oko carina i poticaja, rekli su ispitanici.
Do kraja 2025. predviđa se da će se juan držati blizu 7,2 za dolar, pokazala je medijan procjene 17 sudionika. S obzirom na nagađanja o ublažavanju devalvacije predvođenom Pekingom, valuta bi mogla pronaći sidrište jer se očekuje da će vlasti spriječiti brzi odljev kapitala ili prekomjerni priljev.
„Dobre vijesti o carinama vjerojatno će također ublažiti ublažavanje kineske politike, što sugerira ograničeniji rast“, rekao je Robert Gilhooly, viši ekonomist za tržišta na razvojnim tržištima u Aberdeen Investmentsu, koji očekuje da će se carine stabilizirati na oko 50%. „Kako se otkriva šteta i gospodarstvo usporava, očekujemo da će vlasti na kraju odobriti deprecijaciju valute.“