Više od 50 zemalja počelo pregovore o carinama, tvrdi Trumpova administracija

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa saopštila je danas da je više od 50 zemalja kontaktiralo Bijelu kuću za pregovora o carinskim mjerama koje je uveo Washington, upozoravajući da bi ti razgovori mogli da potraju nekoliko mjeseci, javljaju Beta i AFP.
„Više od 50 zemalja obratilo se vladi za smanjenje trgovinskih barijera, carina i zaustavljanje promene toka valuta“, rekao je ministar finansija Scott Bessent za televizijsku mrežu NBC.
Tramp, čije su najave izazvale pad tržišta i izazvale komešanje u svietu, optužuje ekonomske partnere SAD da ih „pljačkaju“. Američki predsjednik je zbog toga odlučio je da uvede univerzalnu stopu od 10 odsto carine na sve proizvode uvezene u SAD, koja je stupila na snagu u subotu, prenosi Bankar me. Taj postotak od srijede će biti povećan, za Evropsku uniju (20 posto) i Kinu (34 posto).
„Vidjet ćemo da li je ono što imaju da ponude kredibilno, jer posle 20, 30, 40, 50 godina lošeg ponašanja ne možete početi od nule“, ocijenio je Bessent. Dok je Kina odmah odgovorila na nove američke carine najavom sopstvenih carina, evropski lideri su pojačali kontakte tokom vikenda prije sastanka ministara vanjske trgovine EU u ponedjeljak u Luksemburgu kako bi pripremili „evropski odgovor za SAD“.