svjetska tržišta

Zabrinutost zbog eskalacije sukoba u Ukrajini, cijene nafte drži na istom nivou

Autor: Biznis.ba
Zabrinutost zbog eskalacije sukoba u Ukrajini, cijene nafte drži na istom nivou
Foto: Unsplash

Cijene nafte ostale su stabilne drugi dan zaredom, dok su zabrinutosti zbog eskalacije sukoba u Ukrajini, koji bi mogli poremetiti opskrbu naftom iz Rusije, i znakovi sve većeg uvoza nafte u Kinu nadjačali podatke koji pokazuju porast američkih zaliha sirove nafte.

Terminski ugovori za Brent naftu niži su za pet centi, na 73,26 američka dolara po barelu. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu ostali su nepromijenjeni, na 69,39 dolara po barelu.

“Očekujemo da će se cijene (Brent) nafte zasad održavati iznad razine od 70 dolara, dok sudionici na tržištu nastavljaju pratiti geopolitička zbivanja,” rekao je za Reuters Yeap Jun Rong, tržišni strateg u firmi IG.

U utorak je Ukrajina, prema riječima Moskve, po prvi put koristila američke ATACMS projektile za napade na ruski teritorij. Ruski predsjednik Vladimir Putin snizio je prag za mogući nuklearni napad.

“Ovo predstavlja obnovu napetosti u ratu između Rusije i Ukrajine te ponovno stavlja fokus na rizik od poremećaja u opskrbi naftom,” naveli su analitičari ANZ-a u bilješci klijentima.

Što se tiče potražnje, američke zalihe sirove nafte porasle su za 4,75 miliona barela tokom sedmice koja je završla 15. novembra, prema tržišnim izvorima koji su se pozvali na podatke Američkog instituta za naftu. To je bio znatno veći porast od očekivanih 100.000 barela, prema anketi Reutersa.

Zalihe benzina, međutim, pale su za 2,48 miliona barela, dok su analitičari očekivali porast od 900.000 barela. Zalihe destilata također su smanjene za 688.000 barela prošle sedmice, prenose Financije hr.

Slab uvoz iz Kine ove je godine pritiskao cijene nafte, pri čemu je Brent pao za 20 posto s aprilskog vrhunca od više od 92 dolara po barelu. Međutim, u znak jačanja sentimenta oko cijena nafte, pojavili su se znakovi da je Kina, najveći svjetski uvoznik sirove nafte, ovog mjeseca povećala kupnju nafte nakon razdoblja slabog uvoza.

Podaci praćenja brodova firme Kpler pokazuju da je kineski uvoz nafte na putu da završi novembar na rekordno visokim razinama ili blizu njih, rekao je analitičar Reutersu.