Agentička vještačka inteligencija (AI agent) je oblik vještačke inteligencije dizajniran da deluje kao samostalni entitet ili „agent“ koji može da obavlja određene zadatke u nekom okruženju. Ovi agenti imaju sposobnost da opažaju svoje okruženje, donose odluke i preduzimaju akcije kako bi postigli određene ciljeve.
Kako se navodi u istraživanju, agentička vještačka inteligencija bi mogla potpuno promijeniti način na koji kompanije upravljaju zadacima i donose odluke, piše NIN.
Do 2028. godine, predviđa se da će najmanje 15 posto radnih odluka donositi upravo ovakvi AI agenti. Takođe, platforme za upravljanje AI, koje obuhvataju alate za praćenje transparentnosti i usklađenosti sa etičkim smjernicama, jedan su od ključnih trendova.
Gartner prognozira da će primjena ovakvih platformi smanjiti rizik od incidenata za 40 posto, pružajući preduzećima alate za odgovorno korišćenje AI. Kako vještačka inteligencija postaje sve dostupnija, Gartner upozorava na porast dezinformacija usmjerenih na kompanije.
Do 2028. godine, polovina organizacija usvojiće posebne alate za sigurnost od dezinformacija, čime će štititi integritet podataka i spriječavati lažno predstavljanje. Napredak u kvantnom računarstvu zahtijevaće prelazak na post-kvantnu kriptografiju koja obezbjeđuje otpornost na rizike dešifrovanja.
Kvantni računari prijete da naruše trenutnu asimetričnu kriptografiju, što će uticati na sigurnost podataka širom svijeta. Hibridno i energetski efikasno računarstvo također su među važnim trendovima za kompanije koje teže održivosti. Energetski efikasni sistemi postaju prioritet, kako bi se smanjio karbonski otisak i unaprijedila produktivnost korišćenjem manje resursa.
Ovi trendovi, zajedno sa tehnologijama poput polifunkcionalnih robota, neuroloških poboljšanja i ambijentalne nevidljive inteligencije, pripremaju svijet za eru gdje će AI i digitalne platforme imati centralnu ulogu u poslovnim procesima, prenosi Bankar.me.