20+ godina
sa vama
Berza

Cijene nafte porasle treću sedmicu zaredom

Autor: Biznis.ba
bbc03f34-0924-4192-afc8-ba10b8c0a83e

Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošle sedmice, treće zaredom, jer su trgovce zabrinuli poremećaji u opskrbi, a podršku cijenama pružilo je i slabljenje dolara.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 1.8 posto, na 79.87 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2.1 posto, na 75.42 dolara.

Rast cijena ponajviše je posljedica poremećaja u ponudi. Naime, u Libiji je prošle sedmice zatvoreno nekoliko naftnih polja zbog političkih protesta. Shell je, pak, obustavio utovar nigerijske sirove nafte zbog mogućeg oštećenja na terminalu.

Procjenjuje se da je opskrba iz Libije smanjena za otprilike 370.000, a iz Nigerije za 225.000 barela dnevno, navodi analitičar PVM-a John Evans.

Ruski izvoz nafte također se značajno smanjio i ako se taj trend nastavi i iduće sedmice, cijene će vjerovatno ponovo porasti, posebno kada se ima na umu da Moskva službeno planira smanjiti izvoz u augustu za 500.000 barela dnevno, pišu analitičari Commerzbanka u osvrtu na situaciju na tržištu.

Oštar pad vrijednosti dolara

Na cijene nafte utjecao je i oštar pad vrijednosti dolara prema košarici valuta, i to na najniže nivoe u 15 mjeseci. To, naime, čini naftu jeftinijom za kupce u drugim valutama, pa u takvim slučajevima potražnja za "crnim zlatom" poraste.

S druge strane, trgovce zabrinjava usporavanje rasta zapadnih gospodarstava jer središnje banke zbog visoke inflacije i dalje podižu kamatne stope.

Uz to, kineska privreda, najveći svjetski uvoznik nafte, ne oporavlja se toliko brzo koliko se očekivalo nakon ukidanja restriktivnih covid-mjera.

Ipak, trgovci se nadaju da je zbog popuštanja inflacijskih pritisaka u SAD-u ciklus podizanja kamata pri kraju, što bi trebalo dovesti do stabilizacije rasta privrede.

"Sve se jasnije nazire svjetlo na kraju tunela postrožene (američke) monetarne politike i ulagači su sve sigurniji da će Fed zaključiti ciklus, nakon što za dva tjedna još jednom podigne kamatne stope", kaže viši analitičar OANDA-e Craig Erlam.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) i Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) prognoziraju da će potražnja ojačati u drugoj polovini godine, osobito u Kini.

Unatoč rastu cijena nafte tri sedmice zaredom, i dalje su u minusu u odnosu na početak godine, za otprilike 6 posto.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba