Nizu kompanija koje se "igraju" generativnom vještačkom inteligencijom i stvaraju nove alate, još odavno se priključio Adobe stvorivši Firefly, sistem koji tekst pretvara u slike, ali ih može mijenjati, dorađivati ili generativno nadopunjavati. I dok je za tvrtku koja stoji iza Photoshopa ulazak u generativne sisteme za grafičke formate očekivan, iz njihovog odjela Adobe Research stiže i jedan pomalo neočekivan iskorak –sistem generativne vještačke inteligencije namijenjen skladanju muzike.
Eksperimentalni se projekt naziva Music GenAI Control, a njegovi tvorci tvrde da će on "promijeniti način kako se sklada i dorađuje" muzika uz pomoć softvera. Korisnicima ovaj novi alat omogućava – kao uostalom i niz sličnih do sada viđenih – napisati tek tekstualni zadatak ("prompt"), na temelju kojeg će AI generisati zvučni zapis. Međutim, Adobe ide i korak dalje, omogućivši naknadnu doradu i fino podešavanje dobivene skladbe, sve prema željama ljudskog "kompozitora", prenosi Bug.hr.
Kao što Firefly može naknadno uređivati postojeće slike, tako i Music GenAI Control može primijeniti efekte na muzičke zapise. Prilagodit će ih željenoj melodiji, promijeniti tempo i ritam, produžiti im trajanje, remiksati muziku ili 'pak stvoriti isječak koji se može bez prekida ponavljati ("loop"). Tako će korisnicima isti alat omogućiti i skladanje i obradu muzike, stvaranje vlastitih sadržaja, čak i ako nisu skloni muziciranju.
Potencijalnu primjenu u Adobeu vide kod kreatora sadržaja za razne platforme i društvene mreže – oni će moći sami složiti muzičku podlogu, špicu, jingle, i druge muzičke dodatke, baš kao da se "igraju" Photoshopom i uređuju grafičke datoteke. Projekt Music GenAI Control još uvijek je u razvoju i za sada nije dostupan javnosti.