Nakon nekoliko godina konstantnog rasta uvoza vode u BiH, u prošloj godini zabilježen je pad uvoza za više od 25 miliona KM nego godinu dana ranije te, kako kažu ekonomisti, sigurno je da je pandemija virusa korona donekle ugasila žeđ bh. građana za inostranom vodom.
Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, tokom 2020. godine u BiH je uvezeno 158 tona vode u vrijednosti većoj od 146 miliona maraka, dok je u 2019. godini to iznosilo oko 171 milion KM.
Što se tiče uvoza, Bosna i Hercegovina najviše vode već godinama uvozi iz Srbije, zatim Hrvatske, Slovenije, Kosova i Italije.
Iako smo prošle godine uvezli vodu vrijednu više od 146 miliona maraka, izvoz je bio dosta skromniji.
"Izvoz je u prošloj godini iznosio 51.417.605 KM", potvrdili su za "Nezavisne" iz Uprave za indirektno oporezivanje.
Kada je u pitanju izvoz, poslije Hrvatske, najviše vode iz BiH izvezemo u Crnu Goru.
Sudeći prema podacima UIO BiH, i dalje ipak izdvajamo visoke cifre za stranu vodu jer smo tokom januara i februara ove godine već uvezli vode u vrijednosti od 20.571.564 marke.
Da je pandemija izazvana virusom korona glavni uzrok manjeg uvoza vode lani u BiH smatra Igor Gavran, ekonomski analitičar.
"Početkom pandemije došlo je do poremećaja u transportu i snabdijevanja bh. tržišta većinom uvoznih proizvoda, što se neminovno odrazilo i na vodu. Također je pandemija uzrokovala drastičan pad broja turista i time potrošača i tražnje, a od stranih turista je očekivano da velikim dijelom biraju upravo proizvode stranih brendova koji su im poznati", kaže Gavran za "Nezavisne".
Dodaje da je smanjenje prometa u ugostiteljstvu takođe doprinijelo smanjenju konzumacije flaširane vode.
"A još jedan faktor uzrokovan pandemijom je pad primanja i životnog standarda, koji je većinu ljudi prisilio na racionalnije trošenje i smanjio kupovinu neesencijalnih proizvoda. S obzirom na to da imamo pitku vodu u kućama i stanovima, flaširana voda nije neophodnost", pojašnjava Gavran.
Kako kaže, želi da vjeruje da je i faktor ekonomskog patriotizma odigrao svoju ulogu i da je veći broj kupaca u ovom periodu poklonio povjerenje domaćim vodama vrhunskog kvaliteta.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske, kazao je za "Nezavisne" da je poražavajući podatak što BiH daje toliko novca za uvoz vode.
"Prvenstveno zato što se radi o proizvodu za koji imamo domaće kapacitete, te i količinom i kvalitetom mogu da ispune zahtjeve potrošača", istakao je Blagojević.
Prema njegovim riječima, ono što je neophodno jeste da se dodatno utiče na svijest potrošača i na značaj kupovine domaćih proizvoda.
"Potrošači se moraju okrenuti svojoj privredi, te da navike koje su sticali u pandemiji kupovinom domaćih proizvoda nastave i dalje", ističe Blagojević.
Kako kaže, bitno je da se i u narednom periodu nastavi trend smanjenog uvoza vode, te da se fokusiramo na domaće.
Biznis.ba / NN