Višković je naveo da su strukturne reforme organizovane u tri oblasti, i to konkurentnost, održivost i otpornost, te ljudski kapital i socijalne politike.
Premijer RS je naveo da su Prijedlogom predložene strukturne reforme, unapređenje konkurentnosti privrede u okviru podrške tehnološkom razvoju i jačanju lanaca vrijednosti i snabdijevanja, te povećanje efikasnosti poslovanja javnih preduzeća i njihovo restrukturisanje.
- Strukturna reforma unapređenje konkurentnosti privrede kroz podršku tehnološkom razvoju i jačanju lanaca vrijednosti i snabdijevanja adresira znatan broj izazova i prepreka privrednom rastu i konkurentnosti u RS. Njen sadržaj fokusiran je na tri oblasti definisane kroz šest reformskih mjera, rekao je Višković u Narodnoj skupštini, obrazlažući Prijedlog programa ekonomskih reformi RS za period 2024-2026. godine po hitnom postupku.
Višković je istakao da je Programom ekonomskih reformi RS predložena i energetska tranzicija, te ubrzana digitalna transformacija, kao i modernizacija i obnova transportne infrastrukture u skladu sa ciljevima Zelene agende.
- Mjera podrazumijeva izgradnju i rekonstrukciju putne infrastrukture koja će omogućiti da svi naši dijelovi RS budu povezani na bezbjedan način, rekao je Višković.
Prema njegovim riječima, predloženo je i povećanje zapošljavanja poboljšanjem usklađenosti obrazovanja i razvoja praktičnih znanja i vještina na tržištu rada.
- To je jedan od prioriteta na kojem radimo zajedno sa našom poslovnom zajednicom, a to su unapređenje obuke i ostali programi i aktivnosti politike zapošljavanja za sve kategorije nezaposlenih. Plan je da praktičnom obukom na kraju školovanja imamo djecu spremnu za tržište rada - rekao je Višković.
Višković je naveo da je predloženo i unapređenje kvaliteta i efikasnosti institucionalnih mehanizama za pružanje usluga socijalne i zdravstvene zaštite.
- Ići će kroz dvije reformske mjere: unapređenje socijalne i dječije zaštite uz odgovarajuću informacionu podršku i kvalitet pružanja usluga korisnicima, i kvalitetnije i dostupnije usluge zdravstvene zaštite, naveo je Višković.
Govoreći o tekućim ekonomskih kretanjima, Višković je istakao da se očekuje da realni rast BDP-a u RS u 2023. godini bude oko 1,5 posto.
Predsjednik Vlade RS je rekao da su u periodu 2024-2026. godine projektovane stope privrednog rasta, i to tri posto za 2024. godinu, 2,2 posto za 2025. godinu i 1,8 % za 2026. godinu.
- Tržište rada je stabilno uprkos izazovima u prethodnom periodu, ostvaruje pozitivne rezultate, bilježi konstantan rast broja zaposlenih i smanjenje broja nezaposlenih, naveo je Višković.
On je rekao da je zaključno sa 30. septembrom u RS 290.745 zaposlenih, što je rekordna zaposlenost.
- U oktobru prosječna neto plata je 1.290 KM i za 12,8 posto je veća od prosječne neto plate u 2022. godini, rekao je Višković.
Premijer RS je istakao da očekuje značajne benefite i od nove fiskalizacije u RS.
- U skladu sa Programom rada Vlade RS a na osnovu smjernica Evropske komisije za programe ekonomskih reformi 2024‒2026. godine zemalja kandidata i potencijalnih kandidata, Vlada je izradila Prijedlog programa ekonomskih reformi za period 2024-2026. godine, po hitnom postupku, rekao je Višković.