Za iduću godinu smanjena je prognoza ekonomskog rasta s 1,1 na skromnih 0,2 posto, a za 2026. s 1,4 na 0,8 posto.
"Njemačka ekonomija ne bori se samo s ekonomskim glavoboljama, već i sa strukturnim problemima", rekao je guverner Joachim Nagel. Posebno je pogođena industrija, što se vidi i u izvozu i ulaganjima, sažima njegove riječi njemačka štampana agencija dpa.
Kako je objasnio Nagel, sve lošiji ekonomski uvjeti već se odražavaju na tržište rada.
Prema predviđanjima Bundesbanke, njemački će izvoz polako jačati, prenosi SEEbiz. Iako će prema posljednjim procjenama osobna potrošnja bilježiti stabilan rast, ona će ipak biti skromnija zbog teških uvjeta na tržištu rada.
"Trenutno je centralni faktor neizvjesnosti za prognozu mogućnost povećanja globalnog protekcionizma", upozorio je Nagel. Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump najavio je visoke carine na evropsku robu, a EU bi mogla poduzeti uzvratne mjere. Trgovinski rat teško bi pogodio Njemačku kao zemlju izvoznicu.
Bundesbank se dotakla i inflacije. Očekuje da će se postupno smanjivati prema cilju od dva posto. Stopu pada inače bi mogle usporiti visoke cijene hrane i usluga.
Godišnji rast cijena, mjeren harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), koji se koristi za usporedbe u EU, ove bi godine u najvećoj ekonomiji europodručja trebao iznositi 2,5 posto, sljedeće godine, 2026., 2,4 posto, a 2027., 2,1 odnosno 1,9 posto.