Najbogatija država u Evropi ima više novca nego Velika Britanija i Španija zajedno
Na globalnom nivou, Njemačka je treća po veličini ekonomija, odmah nakon SAD-a i Kine.
BDP mjeri ekonomsko blagostanje i veličinu zemlje u određenom periodu, obično kvartalu ili godini, sumiranjem monetarne vrijednosti svih finalnih dobara i usluga proizvedenih unutar njenih granica. Njemačku ekonomiju pokreće spoj proizvodnje, inovacija i usluga, sa poznatim izvozom, uključujući automobile, hemiju i industrijske mašine.
Međutim, njemačka ekonomija se ne oslanja samo na velike industrije; takođe je karakteriše “Mittelstand”, mreža malih i srednjih preduzeća, često u porodičnom vlasništvu, prenosi Investitor me. Ove kompanije su lideri u svojim oblastima, stekli su titulu “skrivenih šampiona” i čine skoro polovinu lidera na globalnom tržištu u svojim sektorima.
Međutim, fokus Njemačke seže dalje od poslovanja. Nacija se značajno okrenula ka obnovljivoj energiji kroz svoju inicijativu “Energiewende” ili energetsku tranziciju.
To je Njemačku učinilo svjetskim liderom u proizvodnji energije vjetra i sunca, proizvodeći skoro polovinu električne energije u zemlji iz ovih izvora. Ova posvećenost održivosti pozicionirala je Njemačku kao prvu značajnu ekonomiju obnovljive energije u svijetu.
Naglasak Njemačke na inovacijama i istraživanju, izdvajajući preko 3% svog BDP-a u ove oblasti, potiče napredak različitih sektora, uključujući tehnologiju i zelenu energiju. Velika finansijska središta poput Frankfurta, Berlina i Minhena doprinose ekonomskoj snazi zemlje, a u Frankfurtu se nalazi sjedište Evropske centralne banke (ECB).
Njemačka se takođe ističe u domenu sajmova, domaćin je većine najvećih svjetskih događaja u gradovima kao što su Keln, Hanover i Diseldorf.
Uprkos očekivanjima blagog pada ekonomskog rasta u 2024. zbog smanjene globalne tražnje, analitičari predviđaju oporavak počevši od 2025. godine. Očekuje se da će ovaj uspon biti vođen povećanim platama i značajnom domaćom potrošnjom.