Uslijed novog zakona evropski trgovci nabavljaju sve više kafe
Zalihe u zemljama proizvođačima se smanjuju jer su uvoznici požurili s isporukama uoči novog zakona koji će zabraniti uvoz poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na iskrčenoj zemlji, rekla je izvršna direktorica ICO-a Vanusia Nogueira.
“Zakon je otvorio pitanja na koja Evropljani još nisu odgovorili”, rekla je Nogueira na Međunarodnom seminaru o kavi 2024. u brazilskom Santosu.
Evropska unija najveće je tržište kafe na svijetu, a proizvođači su tropske zemlje, prenosi Hina. Očekuje se da će EU na određeni period omogućiti izuzeće kako bi zemljama-proizvođačima i trgovcima dala vremena da se pripreme za nove obaveze, ali to nije sigurno, istaknula je dužnosnica udruženja.
Zemlje poput Brazila, Kolumbije i Kostarike bolje su pripremljene za zakon koji od proizvođača zahtijeva pribavljanje potvrde da kafa nije proizvedena na iskrčenoj zemlji, dok će se mali poljoprivrednici u afričkim zemljama imati više problema, objasnila je.
Novi zakon mogao bi dodatno utjecati na cijene kafe koje su se, prema Eurostatu, napokon počele oporavljati nakon 2022. kada su najviše porasle, za 17,4 posto, prenose Financije hr. U martu 2024. su tako bile veće samo za jedan posto, dok su u istom mjesecu prošle godine bile veće za 13,5 posto.
Podaci statističkog ureda EU-a pokazali su da je Hrvatska bila na prvom mjestu po rastu cijena kafe koje su na godišnjem nivou bile veće za 7,4 posto. Na drugom mjestu je Rumunija sa 6,8 posto i na trećem Bugarska sa 6,6 posto. Rast cijena zabilježen je u 15 zemalja članica EU-a.
U Finskoj i Litvi su pak najviše pale cijene kafe za 15,5 posto odnosno 15,4 posto.