20+ godina
sa vama
Svijet

Globalne berze u usponu, nafta blago ojačala

Autor: Biznis.ba

Globalna tržišta akcija su danas u usponu, pri čemu u azijskom regionu najveći rast bilježi Hongkonška berza, dolar posrće prema korpi konkurenata, a cijene nafte su se stabilizovale na nivou ispod višegodišnjih maksimuma usljed signala o napretku u mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine.

Pan-evropski indeks akcija EuroStoks 50 porastao je na terminskom trgovanju za 0,21 odsto, što nagovještava da će cijene na otvaranju redovnog trgovanja biti jače, dok fjučersi američkih akcija ukazuju na nešto niži nivo na otvatanju Vol Strita, nakon noćašnjeg skoka indeksa S&P 500 za 2,2 odsto, prenosi Rijters.

Američke Federalne rezerve su povećale ključnu kamatu za četvrtinu procentnog poena, kako se očekivalo, i najavio dalja podizanja stope u istom procentu na svakom narednom sastanku do kraja ove godine, s ciljem da agresivno obuzda inflaciju.

S druge strane, zabrinutost investitora zbog naglog usporavanja kineske ekonomije, koja se ultra restriktivnim mjerama bori protiv širenja epidemije kovid-19, ublažio je potpredsjednik Kine Lju He koji je signalizirao veće podsticaje za podršku ekonomiji i tržištima, a mjere podrške najavila je i centralna banka te zemlje.

Hongkonški indeks Hang Seng je ojačao za više od pet odsto, nastavljajući uzlazni trend od prethodnog dana kada je skočio za devet odsto.

Indeks kineskih najlikvidnijih akcija je napredovao za 2,3 odsto, nakon rasta od 4,3 odsto u srijedu, dok se japanski Nikei popeo za 3,5 odsto na najviši nivo u posljednje dvije nedjelje.

Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, ojačao je za tri odsto.

Znaci napretka u rusko-ukrajinskim mirovnim pregovorima podigli su raspoloženje investitora za ulaganja u rizičniju imovinu, pri čemu je tražnja za dolarom kao sigurnim utočištem posustala.

Indeks dolara, koji prati vrijednost američke valute prema korpi šest glavnih rivala, spustio se na 98,476 poena nakon pada od 0,47 odsto u srijedu.

Dolar je jedino pokazao izvijesnu snagu prema japanskoj valuti, pri čemu se jutros trgovao na nivou od 118,82 jena, nedaleko od šestogodišnjeg maksimuma od 119,13 jena koji je dostigao noćas usljed sve veće divergencije između američke i japanske monetarne politike. Na tržištima se generalno očekuje da će Banka Japana na sutrašnjoj sjednici ostati pri ultra labavoj politici zbog posustale ekonomske aktivnosti.

Evro je neznatno oslabio na 1,1029 dolara, ali je sačuvao većinu dobitaka zabilježenih u srijedu kada je zabilježio rast od 0,74 odsto.

Britanska funta ostala čvrsta, i mijenja se po kursu od 1,3156 dolara, nakon skoka od 0,77 odsto prema dolaru na prethodnoj sesiji. Banka Engleske treba kasnije danas da saopšti odluke o monetarnoj politici, a tržišta procjenjuju da će podići kamatu za dodatnih 0,25 posto.

Na robnim berzama, cijene sirove nafte su se oporavile danas poslije izvještaja Međunarodne agencije za energiju (IEA), koja ocjenjuje da pad potražnje za naftom zbog viših cijena neće kompenzovati ogroman manjak ponude izazvan prekidom isporuka ruske nafte.

Cijena sjevernomorske nafte Brent porasla je za oko 1,76 dolara ili 1,8 odsto, na 98,02 dolara po barelu, a američka WTI nafta je ojačala za 1,66 dolara ili 1,75 odsto, na 95,04 dolara za barel.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba