20+ godina
sa vama
briga uslijed deflacije

Potrošačka inflacija u Kini dodatno usporila u decembru

Autor: Biznis.ba
Foto: Arhiv
Inflacija potrošačkih cijena u Kini u decembru je pala na 0,1% na godišnjoj razini, pokazali su podaci Nacionalnog ureda za statistiku u četvrtak, što je potaknulo zabrinutost zbog deflacije.

Rast ukupne inflacije bio je u skladu s procjenama Reutersa, ali manji od rasta od 0,2% u novembru. Temeljni CPI, koji isključuje cijene hrane i energije, porastao je 0,4% na godišnjoj razini u usporedbi s rastom od 0,3% u prethodnom mjesecu, pokazuju podaci.

Na mjesečnoj osnovi, kineski CPI ostao je nepromijenjen, u usporedbi s padom od 0,6% u prethodnom mjesecu.

Cijene hrane pale su za 0,6 posto na mjesečnoj razini kao rezultat povoljnih vremenskih uvjeta, pokazuju službene statistike. Svježe povrće pojeftinilo je 2,4 posto, a voće 1 posto. Cijene svinjskog mesa, koje čini značajan dio CPI košarice, pale su za 2,1%.

"Na glavni CPI negativno će utjecati niža cijena svinjskog mesa u 2025.", napisali su analitičari ANZ banke u bilješci. Na godišnjoj razini cijene svinjskog mesa i svježeg povrća i dalje su visoke te su porasle za 12,5%.

Veleprodajne cijene nastavile su padati 27. mjesec zaredom, pri čemu je inflacija proizvođačkih cijena u Kini u decembru pala za 2,3% na godišnjoj razini. Očitanje je bilo malo bolje od Reutersovih procjena o padu od 2,4%.

Na mjesečnoj razini, PPI je pao za 0,1% u usporedbi s povećanjem od 0,1% u novembru, budući da su infrastrukturni i nekretninski projekti privremeno obustavljeni izvan sezone, rekao je Nacionalni ured za statistiku, što je naštetilo potražnji za čelikom, prenosi SEEbiz.

Tekuća potrošačka inflacija blizu nule ukazuje na to da se Kina i dalje bori sa slabom domaćom potražnjom koja je povećala avet deflacije.

Potrošnja se nije uspjela povećati usprkos nizu poticajnih mjera koje je Peking uveo od prošlog rujna, a koje su uključivale smanjenje kamatnih stopa, potporu dionicama i tržištima nekretnina te povećano kreditiranje banaka.

Nedavno je u srijedu Kina proširila svoju shemu razmjene potrošača s ciljem poticanja potrošnje kroz nadogradnju opreme i subvencije.

Ove su subvencije "neka vrsta brzog rješenja" za određene proizvode, ali ne čine mnogo za širu potrošnju, rekla je Louise Loo, vodeća ekonomistica u Oxford Economicsu.

"Postoje [također] značajni učinci povrata kasnije, što znači da ono što se sada potroši neće biti potrošeno kasnije", rekla je u emisiji "Street Signs Asia" CNBC-a.

Shaun Rein, direktor Kineske grupe za istraživanje tržišta, rekao je da iako kineski program "gotovina za drndanje" ima zasluge, nije dovoljan za podizanje maloprodajnog sektora: "Koliko klima-uređaja može imati jedna obitelj?"

"Deflacija se teško nadvija nad kineskim gospodarstvom uoči kineske Nove godine jer potrošači traže ponude kada kupuju darove za članove obitelji", rekao je za CNBC putem e-pošte. Potrošači će i dalje očekivati velike popuste i kupovati samo kada ih imaju, primijetio je Rein.

Određeni pokazatelji, međutim, signaliziraju da bi se kineska ekonomija moglo oporaviti. Fabričke aktivnosti u zemlji su se širile posljednja tri mjeseca, iako je tempo širenja usporen u decembru.

"Iako je kinesko gospodarstvo pokazalo neke znakove oporavka nakon promjene politike u septembru, ono se i dalje suočava sa značajnim izazovima", rekao je Carlos Casanova, viši ekonomist privatne banke Union Bancaire Privée, navodeći probleme u sektoru nekretnina u zemlji i trgovinske napetosti sa SAD-om.

Loo, vodeći ekonomist Oxford Economicsa očekuje da će kineski put do reflacije i dalje biti ispod većine procjena s obzirom na trajnu slabost potrošačkog apetita za potrošnjom.

Kineski kopneni juan u srijedu je dosegao najnižu razinu u 16 mjeseci od 7,3316 u odnosu na dolar kako su prinosi na trezorske obveznice porasli, a dolar ojačao.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba