Zajedno, deset najvećih svjetskih kompanija po prihodu ostvaruju otprilike 4,6 biliona dolara godišnje prodaje, premašujući BDP zemalja poput Japana i Njemačke.
Tokom proteklih pet godina, bilansi preduzeća su porasli usred snažne potražnje potrošača, oporavljajućih ekonomija i jakih tržišta rada. Istovremeno, tržišta dionica postaju sve više koncentrisana, pri čemu najveće kompanije osvajaju tržišni udio zahvaljujući snazi određivanja cijena i ekonomiji obima.
Grafika Visual Capitalista prikazuje 10 najboljih Fortune Global 500 kompanija od 2019. godine, na osnovu podataka iz Fortune-a.
Za rangiranje, Fortune je uključio javne i privatne kompanije koje prijavljuju finansijske podatke. Najnovija rang-lista za 2024. temelji se na ukupnim prihodima u fiskalnim godinama kompanija koje se završavaju 31. marta 2024. ili prije toga.
U nastavku prikazujemo najveće kompanije po prihodima širom svijeta:
Walmart, sa preko 10.600 trgovina širom svijeta, zadržao je svoju poziciju najveće svjetske kompanije po prihodima 12 uzastopnih godina.
Uz malu profitnu maržu od samo 2,4%, Walmart je sve više fokusiran na prihode od digitalnog oglašavanja. Danas Walmart ima 6,8% potrošnje na maloprodajne oglase u SAD-u, za koje se predviđa da će dostići 3,7 milijardi dolara u 2024., prenosi Investitor me. U posljednja dva kvartala, Walmartov rast prihoda od oglasa premašio je Amazon, uglavnom vođen sve većim brojem prodavaca na tržištu.
Kao drugi po veličini američki trgovac na malo, Amazon je sljedeći, sa 574,8 milijardi dolara prihoda. Od 2019. godine prihodi su se više nego udvostručili, zahvaljujući 310 miliona globalnih kupaca koji koriste njegovo online tržište.
Međutim, Amazon Web Services (AWS) potiče većinu zarade s obzirom na visoke profitne marže i snažan rast. Danas AWS ima 31% globalnog tržišta usluga u oblaku.
Na trećem mjestu je kineska komunalna firma State Grid, najveći poslodavac na svijetu. Ova državna firma redovno se nalazi u prvih 10 rang-lista, s obzirom na njen ekspanzivni globalni domet. Danas ovaj komunalni gigant ulaže u projekte širom Australije, Brazila, Portugala, Italije i Filipina.
Sve u svemu, Apple ima najzdravije profitne marže među 10 najboljih zemalja, sa 25%. Blisko ga prati naftni gigant Saudi Aramco, čiji su jeftini proizvodni troškovi i ogromne rezerve nafte doveli do 24% profitne marže u posljednjoj fiskalnoj godini.