Na svjetskim berzama ove sedmice su cijene dionica znatno pale, nakon višesedmičnog rasta, jer su splasnule nade ulagača u agresivno smanjenje kamatnih stopa američke centralne banke.
Na Wall Streetu je Dow Jones ove sedmice oslabio 0,6 odsto na 37.466 bodova, dok je S&P 500 pao 1,5 odsto na 4.697 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 odsto na 14.524 boda. Prvi pad tih indeksa nakon devet sedmica rasta posljedica je splašnjavanja euforije u vezi smanjivanja kamatnih stopa, prenosi SEEbiz.
U posljednjim mjesecima prošle godine cijene dionica su snažno porasle, jer su se ulagači nadali agresivnom smanjenju kamata Feda u ovoj godini.
Premda procjene čelnika Feda s posljednje prošlogodišnje sjednice pokazuju da u ovoj godini očekuju smanjenje kamata u tri navrata, na tržištu se špekuliše da će ih Fed smanjiti u šest navrata, počevši od marta.
Ipak, zapisnik s posljednje prošlogodišnje sjednice američke centralne banke, objavljen u srijedu, nije dao znake kada bi moglo slijediti smanjenje kamata.
Na tržištu novca procjenjivalo se početkom sedmice da postoji gotovo 80 odsto izgleda da će Fed već u martu početi da smanjuju kamate, ali nakon objave zapisnika Feda te šanse su smanjene na manje od 70 odsto.
Da bi se inflacija, a time i kamate mogle zadržati na povišenim nivoima duže nego što se očekivalo pokazao je i izvještaj o zapošljavanju u SAD-u. U decembru je u najvećoj svjetskoj ekonomiji otvoreno 216 hiljada novih radnih mjesta, više nego mjesec prije i više nego što se očekivalo. Prosječna plata po satu porasla je 0,4 odsto na mjesečnom, a 4,1 odsto na godišnjem nivou.
Među najvećim su gubitnicama prošle sedmice bile su dionice tehnoloških divova, kao što su Apple, Nvidia, Alphabet i Amazon.com, koje su prošle godine predvodile po rastu cijena.
I na evropskim berzama cijene dionica su prošle sedmice pale. Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,6 odsto na 7.689 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,9 odsto, na 16.594 boda, a pariski CAC 1,6 odsto, na 7.420 bodova.